Güney Kurtalan Ekspresi Hakkında Tüm Bilgiler

Kalkış Şehir: Ankara
Varış Şehir: Siirt

Rota Uzunluğu: 1140 Km
Yolculuk Süresi: 23 Saat 35 Dakika

Güney Kurtalan Ekspresi Nedir?

Güney Kurtalan Ekspresi, 1944 yılından beri Ankara’dan başlayıp Siirt ilinin Kurtalan ilçesine kadar uzanan tren hattıdır. Haftada 5 gün seferi bulunmaktadır. Ankara çıkışlı Güney Kurtalan Ekspresi;  pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri düzenlenmektedir. Kurtalan çıkışlı seferler ise pazartesi, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri düzenlenmektedir.

Güney Kurtalan Ekspresi bilet konusunda fazla sıkıntı yaşanmayan bir tren hattıdır. Doğu Ekspresi kadar yoğun olmasa da Güney Kurtalan Ekspresi de seyahat edenlerin dikkatini çekmektedir. Güney kesimin güzelliklerini keşfetmek isteyen turistler genellikle tren seyahatlerini tercih etmektedir. Günümüzde de oldukça popüler olan ekspres yolculuklarının arasında Doğu Ekspresinden sonra Güney Kurtalan Ekspresi gelmektedir. Güney Kurtalan Ekspresi fiyat olarak diğer ekspreslere göre ekonomiktir.

Güney Kurtalan Ekspresi Güzergâhı ve Geçtiği Şehirler

Ankara’dan başlayan Güney Kurtalan Ekspresi, güneydoğuya kadar uzanan bir güzergâh izlemektedir. Güney Kurtalan Ekspresi güzergâhı Ankara’dan başlayarak Kırıkkale – Kayseri – Sivas – Malatya – Diyarbakır – Batman rotasını izleyerek Siirt’in Kurtalan ilçesine ulaşmaktadır.

Güney Kurtalan Ekspresi hafta da beş gün düzenli olarak Ankara’dan Kurtalan’a sefer düzenlemektedir. Güney Kurtalan Ekspresi saati aynı olup istisnai durumlar haricinde 11.00’ de Ankara Garı’ndan hareket etmektedir. Kurtalan Garı’ndan ise haftada beş gün 08.00’de hareket etmektedir.

Güney Kurtalan Ekspresi Sefer Saatleri

Gidiş:

Güney Kurtalan Ekspresi Ankara Gar’dan pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 11.00’de hareket eden ekspres ile yapılan yolculuk ile 6 şehir değiştirdikten sonra Kurtalan’a ulaşmış olacaksınız.

Dönüş:

Kurtalan’dan Ankara’ya seyahatiniz için aynı ekspres treni kullanabilirsiniz. Kurtalan Ankara tren seferleri haftanın beş günü bulunmaktadır. Pazartesi, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri saat 08.00’de Ankara’ya doğru yola çıkmaktadır. Güney Kurtalan Ekspresi yolculuğu yaklaşık olarak 23 saat 35 dakika sürmektedir.

Ankara → Kurtalan Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 Ankara 11:00
2 Kırıkkale 12:45
3 Kayseri 17:50
4 Sivas 21:25
5 Malatya 01:54
6 Diyarbakır 07:28
7 Kurtalan 10:35 (Varış)
Kurtalan → Ankara Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 Kurtalan 08:00
2 Diyarbakır 11:11
3 Malatya 16:45
4 Sivas 20:52
5 Kayseri 00:29
6 Kırıkkale 05:28
7 Ankara 07:22 (Varış)

Güney Kurtalan Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Dilerseniz tren garlarından dilerseniz de internetin veya telefonun olduğu her yerden tren bileti almak mümkündür. İnternetin olduğu yerde TCDD sitesi üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Güney Kurtalan Ekspresi yataklı vagonlarda seyahat edeceksiniz elinizi çabuk tutun. Yolcular tarafından en çok rağbet gören vagon tipi yataklı vagonlardır. Bu sebeple çabuk tükenmektedir. 

Güney Kurtalan Ekspresi’ndeki Vagon Tipleri

Güney Kurtalan Ekspres vagon tipleri 3 adettir. Vagonlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

  • 2+1 Pulman Vagon

Güney Ekspresi vagonları arasında kısa mesafe için en çok tercih edilen vagon tipi pulman olanlardır. 2+1 pulman vagonlardan toplam 3 adet bulunmaktadır. İçerisinde oldukça geniş aralıklarla konumlanmış koltuklar bulunmaktadır. Koridorun bir tarafı ikili koltuklardan oluşurken diğer tarafı da tekli koltuklardan oluşmaktadır.

  • Örtülü Kuşetli Vagon

İçerisinde maksimum 4 kişinin seyahat edebildiği odalardan oluşan vagon tipidir. Güney Kurtalan Ekspresi’nde örtülü kuşetli vagon 1 adet bulunmaktadır. Kalabalık ve uzun yolculuk yapacak kişiler için oldukça ideal bir seçim olabilir. Oda içerisinde 4 adet koltuk bulunmaktadır. Koltuklar katlanarak yatağa dönüşmektedir.

  • 2 Yataklı Vagon

İki kişi seyahat edecek olanların vazgeçilmezi olan yataklı vagonlar bilet bulma konusunda en çok sıkıntı çekilen vagon tipidir. Güney Kurtalan Ekspresi’nde bir adet yataklı vagon bulunmaktadır. Yataklı vagonların içerisinde iki kişilik kompartımanlar yer almaktadır. Kompartımanların içerisinde kişisel ihtiyaçların karşılanacağı bir lavabo, yiyecek içecek muhafaza etmek için buzdolabı ve priz bulunmaktadır.

Güney Kurtalan Ekspres Görselleri

Turistik Olarak Doğu Ekspresi

 

Güney Kurtalan Ekspresi ile seyahat etmek için en uygun zaman.

Ankara’dan başlayıp Siirt’e kadar devam eden yaklaşık 24 saatlik yolculuk için en uygun zamanı kendi zevkleriniz belirleyebilir. Eğer yaz aylarını seviyorsanız yeşil manzaralar eşliğinde tren yolculuğu yaparken, kış aylarında seyahat edecekseniz beyazlar içerisinde tren yolculuğu yapacaksınız.

Ankara’da görülmesi gereken yerler.

Güney Kurtalan ile Ankara’ya geliyorsanız görmeniz gereken yerlerden birisi aslında yanı başınızda olacaktır. Ankara Tren Garı’nda bulunan TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi ile Ankara gezinize başlayabilirsiniz. Ankara’da gidilen yerler arasında ilk sıralarda Anıtkabir gelmektedir.  Anıtkabir ile Ankara Tren Garı arasında çok mesafe bulunmamaktadır. Yaklaşık 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Hediyelik eşya almak için doğru noktalardan birisi olan Pirinç Han, tarihi hanların günümüzde turistik çarşı olarak kullanılmasıyla tarihi dokusunu korumaktadır. Biraz daha hareketli yerler isteyenler hiç düşünmeden Tunalı Hilmi Caddesi’ne gidebilirler. Tunalı Hilmi Caddesi Ankara’nın en popüler noktaları arasında gelmektedir. Birçok kafe ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Bir şeyler içip dinlenmek için doğru yerdir.

Ankara’da ne yenir?

Ankara’ya özgü lezzetler arasında en çok bilinen ikisi Ankara Tava, Kokoreç ve Aspava’dır. Atatürk Orman Çiftliği’ne yolunuz düşerse mutlaka kokoreç yemelisiniz. Ankara’nın en meşhur kokoreç yapan yeri Atatürk Orman Çiftliği’nde yer almaktadır. Neredeyse sadece Ankara’da tadabileceğiniz lezzet Aspava’yı deneyimlemek için Esat Caddesi’nde birçok meşhur Aspava yapan mekan bulunmaktadır. Emin olun bu cadde üzerinde hangi mekâna gireceğinize kafanız karışacaktır.

Siirt’te görülmesi gereken yerler.

Siirt gezinize şehrin en popüler türbesi olan Hz. Veysel Karani Türbesi’ni ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Türbe ziyaretinin hemen ardından soluklanmak için aralarında 500 metre mesafe bulunan Hz. Veysel Karani Tabiat Parkı’nda dilerseniz mekânlara oturabilirsiniz. Dilerseniz de piknik alanı bulunan tabiat parkında piknik yapabilirsiniz. Görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Delik Taş diye adlandırılan kanyondur. Manzara, temiz hava ve doğa yürüyüşü için biçilmiş kaftandır.

Siirt’te ne yenir?

Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt, doğu mutfağına yakışır yemekleri ile ünlenmiştir. Yemeklere gelmeden önce hem kendinize hem de sevdiklerinize Siirt fıstığı almayı unutmayın. Gelelim Siirt’in meşhur yemeklerine, Siirt denince akla gelen ilk lezzet büryan kebabıdır. Genellikle yaz aylarında tüketilen bu yemek 2-3 metrelik kuyuda pişirilen et ile yapılmaktadır. Bir diğer lezzet perde pilavıdır. Perde pilavının ana malzemeleri, tavuk, yumurta, sıvı yağ ve yoğurttur bu malzemeler ile hazırlanan bir dış gövdesi bulunmaktadır. Dış bölümün içinde ise iç pilav yer almaktadır oldukça lezzetli fakat ağır bir yemektir. Atıştırmalık olarak ortaya konulan bir yemeği de bulunmaktadır: Siirt kitel. Bu yemek dışarıdan bakıldığında içli köfteyi anımsatmaktadır. İçli köftenin yassı hali gibi düşünebilirsiniz fakat lezzeti içli köfteden oldukça farklıdır.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.