Hem Yürüyüş Hem Manzara: Türkiye’nin Mutlaka Denenmesi Gereken Trekking Rotaları

Trekking son zamanlarda çok popüler bir aktivite haline geldi. Bizim her köşesi ayrı güzel memleketimizde de bir sürü trekking rotası var tabii ki. Bu yazımızda sizler için deneyebileceğiniz en güzel trekking rotalarından bahsettik.

Ballıkayalar

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar, daha önceden trekking deneyimi olmayanlar için pek uygun bir parkur değil. Başında ve sonunda 2 şelaleye sahip vadi trekking gruplarının en sevdiği trekking rotası. Tecrüben var diyorsanız o rotayı tercih edebilirsiniz.

Biletall.com’dan En Ucuz Gebze Otobüs Biletini Bul »

Yedigöller

Bolu’da doğayla bir araya gelmek için tercih edilen en popüler yer: Yedigöller. Her mevsim birbirinden hoş fotoğraf karelerine hayat veriyor. Göllerin etrafından dağlara doğru uzayan patikalarla, birbirinden farklı rotalarda yürümek ve 7 gölü de görmek mümkün.

Terkos Gölü

Terkos Gölü İstanbul’a 40 km mesafede bulunan Kemerburgaz sınırları içinde yer alıyor. Rengarenk çiçeklerle kaplı patikalarda yürüyerek stresten uzaklaşmak ve İstanbul2dan çok uzaklaşmak istemeyenler için en ideal trekking rotası.

Dupnisa Mağarası

Dupnisa Mağarası Kırklareli’nde buluyor. Bir zamanlar yarasaların önemli yaşam alanlarından biri olan mağaralar, yapılan ışıklandırmalar sonucunda yarasaların yaşam alanı olmaktan çıkmış. Sıradan trekking rotalarının aksine mağra deneyimi yaşamak için burası ideal.

Uçmakdere

Uçmakdere, Tekirdağ sahil yolunda bulunuyor. Trekking için şahane manzaralar sunan Uçmakdere’de hava şartları uygun olduğu dönemlerde yamaç paraşütü yapma şansınız da var. Yine İstanbul’a yakın bir trekking rotası istiyorsanız burası sizin için en uygun rotalardan bir tanesi.

Biletall.com’dan En Ucuz Tekirdağ Otobüs Biletini Bul »

Rumeli Fener Demirciköy

Rumeli Feneri’nden yürümeye başlanan parkur oldukça kolay ve bir o kadar da keyifli. Karadeniz ve ormanın buluştuğu Rumeli Fener Demirciköy Karadeniz’in enfes doğasının muhteşem görselliğine sahip. Rumeli Fener Demirciköy birçok patikadan oluşuyor. Parkurun sonunda Demirciköy’e bağlı enfes bir plaja ulaşıp trekking yorgunluğunuzu serin suda atabilirsiniz.

Yuvacık

Kocaeli ilinin Yuvacık Köyü’nde pek çok farklı trekking rota seçeneği var. Ağaç seviyorsanız orman içinde, yokuş yürümeyi seviyorsanız tepelerde ya da ıslanmayı göze alıyorsanız dere içinden geçen çok sayıda farklı parkuru deneyebilirsiniz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.