İzmir Mavi Treni Hakkında Tüm Bilgiler

Kalkış Şehir: Ankara
Varış Şehir: İzmir

Rota Uzunluğu: 824 Km
Yolculuk Süresi: 14 Saat 30 Dakika

İzmir Mavi Treni Nedir?

İzmir Mavi Treni, Ankara ile İzmir’i birbirine bağlayan 1983 yılından itibaren hizmet veren ana tren hatlarından birisidir.  2006 senesine kadar Ankara – Alsancak arasında gidip gelen tren 2006 yılında İZBAN çalışmaları nedeni ile Ankara – Basmane güzergâhında sefer yapmaya başlamıştır. Günümüzde de Ankara İzmir(Basmane) arasında sefer yapmaktadır. İzmir Mavi Treni bileti almak için TCDD sitesinden hızlıca seferlere göz atıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ankara İzmir tren bileti satın aldıktan sonra sizleri yaklaşık olarak 14 saat 30 dakikalık bir yolculuk bekliyor olacaktır.

İzmir Mavi Treni Güzergâhı ve Geçtiği Şehirler

Başkent Ankara’dan seferine başlayan İzmir Mavi Treni, Eskişehir – Kütahya – Balıkesir – Manisa noktalarından oluşan rotayı izledikten sonra İzmir(Basmane) Garı’na ulaşmaktadır.

İzmir Ankara tren bileti satın alma işlemlerinizi 30 gün öncesinden yapabilmektesiniz. Haftanın 7 günü aynı saatte sefer düzenlemektedir.

İzmir Mavi Treni Sefer Saatleri

Gidiş:

İzmir Mavi Treni Ankara Gar’dan 19:00‘da kalkıp, yaklaşık 14 saat 30 dakika sürmektedir. Ankara İzmir arası tren yolculuğu yapacaksanız yarım günden fazla vaktiniz trende geçecektir. Ankara İzmir tren bileti almak için gar gişelerine gerek kalmadan TCDD sitesinden hızlıca alabilmek mümkündür.

Dönüş:

İzmir(Basmane)’den Ankara’ya dönüş için tren 18:05‘de hareket etmektedir. İzmir’den İç Anadolu bölgesine doğru yol almaya başlayan tren yaklaşık 14 saat 30 dakika sonra Ankara Garı’na yanaşmış olacaktır.

Ankara → İzmir Güzergâhı
#İstasyonHareket Saati
1Ankara19:00
2Eskişehir22:06
3Kütahya23:32
4Balıkesir05:05
5Manisa08:08
6İzmir(Basmane)09:36 (Varış)
İzmir → Ankara Güzergâhı
#İstasyonHareket Saati
1İzmir(Basmane)18:05
2Manisa19:30
3Balıkesir22:47
4Kütahya04:02
5Eskişehir05:35
6Ankara08:37 (Varış)

İzmir Mavi Treni Bileti Nasıl Alınır?

İzmir Mavi Treni bileti almak için hiç zaman kaybetmeden oturduğunuz yerden TCDD sitesine girerek nereden nereye kısmını Ankara – İzmir şeklinde doldurduktan sonra seyahat tarihinizi 1 ay süreyi geçmemek şartı ile seçerek ‘Bileti Ara’ butonuna tıklayarak TCDD İzmir Mavi Treni seferlerini listeleyebilirsiniz.

İzmir Mavi Treni’ndeki Vagon Tipleri

İzmir Mavi Treni’nde yemek vagonu haricinde 2 adet vagon tipi bulunmaktadır. Bilet alabileceğiniz İzmir Mavi Treni vagon tipleri şu şekildedir:

  • 2+1 Pulman Vagon

2+1 koltuklardan oluşan ve İzmir Mavi Treni’nde en çok bulunan vagon tipidir. Tam 5 adet pulman vagon bulunmaktadır. Koridorun bir tarafında tekli diğer tarafında ise çiftli koltuklar bulunmaktadır. En uygun İzmir Ankara tren biletlerini pulman vagon tipinde bulabilirsiniz.

  • 2 Yataklı Vagon

İzmir Mavi Treni’nde 1 adet bulunan yataklı vagonlar uzun seyahatler için biçilmiş kaftandır. Özellikle çiftler daha çok tercih etmektedir. İzmir Mavi Treni yataklı vagon bileti satın almak için acele etmekte ve erken davranmakta fayda vardır. Vagon içerisinde bulunan kompartımanlarda seyahat etmek acele edin biletler çok hızlı tükenmektedir.

İzmir Mavi Tren Görselleri

Turistik Olarak İzmir Mavi Tren

İzmir Mavi Tren ile seyahat etmek için en uygun zaman.

Ankara’dan İzmir(Basmane)’e uzanan demiryolu yaz aylarında ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Ankara’dan İzmir’e gidecekseniz yaz aylarını tercih edebilirsiniz. İzmir’de denize girebilir. Birkaç günlük kaçamak yapabilirsiniz. İzmir’den Ankara’ya gidecekler kış aylarında seyahat etmemeli. Kış aylarında Ankara oldukça soğuktur. Seyahat edecek olursanız yanınıza kışlık kıyafetler almayı unutmayın. Tren içerisi sıcak olacaktır fakat trenden inince bir hayli soğuk olacaktır.

Ankara’da görülmesi gereken yerler.

Ankara’ya geldiğinizde ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra yazımızdaki önerileri değerlendirebilirsiniz. Uzun bir yolculuğun ardından garın karşısında bulunan Gençlik Parkı’nda soluklanabilir, temiz hava alabilir ve bir şeyler içerek yol yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Ankara birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Hatta bu müzelerden biriside tren garında yer almaktadır. Eğer müze gezmeyi ve tarihi dokuları seviyorsanız doğru yerdesiniz. Ankara’ya gelen yerli yabancı en çok turist ziyareti alan yer Anıtkabir’dir. Anıtkabir’e giderek müzeleri gezebilir, Atatürk’ün anıt mezarını ziyaret edebilirsiniz. Peki, yemeği nerede yiyeceğiz diye soracak olursanız Tunalı Hilmi Caddesinde birçok restoran bulunmaktadır. Ankara’nın kalbinin attığı yer bu caddedir.

Ankara’da ne yenir?

Ankara’da yemek seçeneği oldukça fazladır. Yerli mutfakların yanı sıra yabancı mutfakların lezzetlerini de bulabilirsiniz. Lokal yemeklerden bahsetmek gerekirse sadece Ankara’da yiyebileceğiniz lezzetlerin başında Aspava gelmektedir. Aspava bir çeşit dönerdir. En güzel Aspava yapan mekânlar Esat Caddesinde yan yana yer almaktadır. Ankara kahvaltısının vazgeçilmezi Ankara’nın meşhur simididir. Oldukça gevrek ve lezzetli olan simidi her köşe başında simit satan birini bulabilirsiniz.

İzmir’de görülmesi gereken yerler.

İzmir Basmane Tren Garı’na 500 metre uzaklıkta bulunan Kültürpark İzmir’i ziyaret ederek tren yolculuğunun yorgunluğunu yeşilliklerin arasında temiz hava eşliğinde atabilirsiniz. Park içerisinde bulunan dönme dolaba binerek şehre yukarıdan bakma fırsatı bulabilirsiniz. İzmir denince aklı ilk Alsancak Kordon’u gelir. Kordona giderek mavi dalgalar eşliğinde kıyıda yürüyüş yapabilir çay bahçelerinde huzur bulabilirsiniz. Kemeraltı Çarşısı’na giderek sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir. İzmirli sıcakkanlı insanlar ile sohbet edebilirsiniz. İzmirlilerin buluşma noktası olan İzmir Saat Kulesi’ni ziyaret edip önünde fotoğraf çekmeyi unutmayın.

İzmir’de ne yenir?

İzmir’de ne yenir bölümüne kahvaltı ile başlayalım. İzmir’de kahvaltıların vazgeçilmezi boyozdur. Boyoz keteyi andırsa da keteye göre daha farklı lezzete sahiptir. Boyoza alternatif olarak gevrek yenebilir. İzmirliler simide gevrek derler. İzmir simidi de oldukça lezzetlidir. Yine sadece İzmir’e özgü bir lezzet olan ve yerel fırınlarda bulabileceğiniz lezzet Bomba. Bomba çikolata dolu kurabiyeyi andırmaktadır. Oldukça lezzetlidir çay ve kahve ile mükemmel uyum sağlamaktadır.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.