Kesinlikle Görmek İsteyeceğiniz 10 Tarihi Şehir

PRAG, ÇEK CUMHURİYETİ

Prague

Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri olan başkent Prag, dünyanın tarihi açıdan en güzel şehirlerinden biri olan adeta bir açık hava müzesidir. Altın Şehir ya da Masal Şehri olarak da anılmasında şehrin tarihi yapılarının ve ortaçağ atmosferinin etkisi büyüktür. Birçok tarihi yapı ve mahalleler büyük bir titizlikle restore edilip günümüze kadar korunmuştur. Bunda şehrin 2. Dünya Savaşı’nda çok fazla zarar görmemesinin de payı büyüktür. Özellikle St. Vitus Katedrali birçok turisti kendine çekmektedir. UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine alınması boşuna değildir. Şehre yılın hemen her ayı turlar düzenlenmektedir.

LONDRA ŞEHRİ, İNGİLTERE

Londra-oxford-street

The City ya da Square Mile olarak da anılan bu tarihi şehir, Büyük Londra’nın en eski bölgesidir. Şehir Antik Romalılar döneminden beri ayaktadır. Önceleri etrafı surlarla kaplanmıştır ve Londonium olarak isimlendirilmiştir. Londra Şehri kanunlara göre törensel kontluk mertebesindedir ve şehir statüsüne sahiptir. Hem İngiltere’nin hem de Avrupa’nın en önemli finans merkezlerinden birisidir. 25 mahalleye ayrılan bu tarihi şehir, Büyük Londra’nın tam merkezindeki noktadadır ve Londra’nın bu tarihi şehir etrafında şekillenip geliştiği görülmektedir. Şehir, 18 yüzyıldan sonra nüfus kaybına uğramaya başlamıştır. Şimdilerde 7800 civarındaki nüfusu ile halen tarihi değerini korumakta ve bütün Birleşik Krallık tarafından saygı görmektedir.

Biletall.com’dan En Ucuz Londra Uçak Biletini Bul »

ATİNA, YUNANİSTAN

atina-yunanistan

Başkent Atina, Yunanistan’ın en büyük şehridir. 4 milyon nüfuslu bu önemli şehir aynı zamanda bir zamanlar Yunan medeniyetinin merkezi durumundaydı. Şehrin limanı Pire’ye 7 km uzaklıkta olan Atina’nın sadece batı yakası hariç etrafı tepelerle çevrili bir konumdadır. Oldukça modern ve kozmopolit bir yapıta sahip olan bu tarihi şehir, Antik çağlardan beri önemini korumuştur. Bunda ticaret ve kültür merkezi olmasının da büyük payı vardır. İsmini mitolojik savaş tanrıçası Athena’dan alan şehir, merkezinde bulunan ve deniz seviyesinden 150 metre yüksekte yer alan Acropolis ve en önemli yapısı Parthenon’a ev sahipliği yapmaktadır.

BIBLOS, LÜBNAN

biblos-lubnan

Beyrut’un kuzeyinde yer alan bu eski Liman kenti bir zamanlar Fenikelilerin yaşam alanıydı. Bu antik Fenike kenti, günümüzde Arapça olan adı Cübeyl (Jbail) olarak bilinmektedir. Tarihi 7000 yıl öncesine uzanan Biblos, bir zamanlar papirüs ticareti ile oldukça önem kazanan bir liman kentiydi. Biblos adı da papirüsten gelmektedir. Hristiyanların kutsal kitaplarına Bible denilmesinin kökeni de bu kentten gelmektedir. Milattan önce 2. ve 3. yüzyıllarda kontrol Mısır Firavunlarındayken bu kent en önemli ticari ve dini başkentti. Aynı zamanda bugün kullanılan Latin alfabesinin temelleri Bibloslular tarafından atılmıştır. Her anlamda oldukça büyük önem taşıyan ve değeri yüzyıllar boyu korunmuş olan kente bugün de her ülkeden turist yağmaktadır. Sahil şeridinde oldukça güzel balık restoranları ve kafeler yer almaktadır.

PARİS, FRANSA

paris

Fransa’nın başkenti ve aşıklar şehri Paris, Sen Nehri üzerindeki Paris Havzası’na kurulmuştur. Dünya tarihinin en önemli şehirlerinden biri olan bu aşıklar kenti, gerek tarihi gerek kültürel zenginliği sebebiyle çok eski çağlardan beri Avrupa’nın en gözde şehirlerinden biri olmayı başarmıştır. Şehrin koruyucusunun kenti yıkmak üzere olan Attila’yı ikna eden Azize Genevieve olduğuna inanılır. Uluslararası taşımacılığın da geçiş noktalarından birini meydana getiren Paris, günümüzde modanın, lüksün ve konforlu hayatın merkezi olarak anılmaktadır.

Biletall.com’dan En Ucuz Paris Uçak Biletini Bul »

FLORANSA, İTALYA

floransa-italya

İtalyanca adı Firenze olan şehir bir zamanlar İtalya Krallığı’na başkent olmuştur. Kuzey İtalya’da bulunan Toscana’nın başkentidir. İçinden Arno Nehri geçen şehir bu nehrin etrafına kurulmuştur. Hem İtalya hem de Avrupa’nın yıllar boyunca en önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Turizm sektöründe gözde olmasının nedenlerinden biri de İtalyan Rönesans’ının ilk doğduğu yer olmasından kaynaklanmaktadır. Birçok önemli müze ve sanat galerileri bulunan şehir, Leonardo Da Vinci ve Michelangelo’yu yetiştirmiştir. Şehrin neredeyse tamamı olağanüstü bir estetik anlayışa ve detaylara sahiptir. Dünyaca ünlü şair ve yazar Dante de yapıtlarını bu şehirden ilham alarak yaratmıştır. Kuşbakışı bakıldığında şehrin olağanüstü tarihi dokusu karşısında saygıyla eğilmemek mümkün değildir.

KAHİRE, MISIR

kahire-misir

Mısır’ın başkenti olan Kahire aynı zamanda Afrika ve Arap dünyasının da en büyük kenti olma özelliğini taşımaktadır. 1300 yıldan fazla süren kozmopolit yapısı, yeni ve eskiyi kendinde birleştirmesi ile Mısır’ın en özel kentlerinden biridir. Kentin orijinal ismi Arapçada Misru, Mısır Arapçasında da Masr olarak geçmektedir. Doğu ve batı kültürlerini kendinde birleştiren mistik bir havaya sahiptir. Şehrin büyük bir bölümü Nil Nehrinin doğu yakasında konumlanmıştır. Müzeleri ve abideleri ile ünlü olan şehir aynı zamanda UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Dünyaca ünlü Piramitler Bölgesiyle de en gözde turistik yerlerden biri olan Kahire aynı zamanda eşsiz güzellikte parçaları içinde barındıran Kahire Müzesi ile de önemini korumaktadır.

KUDÜS, ORTADOĞU

kudus-ortadogu

Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Kudüs, Ortadoğu’nun en önemli merkezlerinden biridir. Filistin de İsrail de kentin kendi başkentleri olduğunu savunmaktadırlar. Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal sayılan şehir, tarih boyunca iki defa yok edilen şehir, birçok kez işgal edilmiş, saldırıya uğramış, ele geçirilip tekrar kurtarılmıştır. Şehre ilk yerleşim İsa’dan önce 4. Milenyumda gerçekleşmiştir. Hristiyan inancına göre Hz. İsa bu şehirde çarmıha gerilmiştir. Üç büyük din açısından çok önemli değerlere sahip olan şehirde aynı zamanda Ağlama Duvarı, Mescid-i Aksa, Kutsal Mezar Kilisesi ve Kubbet-us Sahra daher yıl milyonlarca ziyaretçileri ağırlamaktadır.

3 Comments

  1. BiletallBlog

    Mısır ve Paris favorim ama ne zaman nasip olurda giderim bilinmez

  2. BiletallBlog

    Prag Atina gezip görmek istiyorum

  3. BiletallBlog

    Londra ve Prag görmeyi isterim

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.