Konya Mavi Treni Hakkında Tüm Bilgiler

Kalkış Şehir: İzmir
Varış Şehir: Konya

Rota Uzunluğu: 694 Km
Yolculuk Süresi: 12 Saat

Konya Mavi Tren Nedir?

Konya Mavi Tren; İzmir(Basmane)’den başlayıp Konya’da biten tren güzergâhıdır. Konya Mavi Tren bileti ile çıkacağınız bu yolculuk yaklaşık olarak 12 saat sürecektir.  2019’dan itibaren haftanın 7 günü sefer düzenlenmektedir.

Nispeten uzun sürecek bu yolculukta 2 yataklı vagonlarda seyahat ederek konforunuzu arttırabilir, daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ailecek yapacağınız ufak bir tatil için bile yola çıkabileceğiniz bu güzergâhta keyifli dakikalar geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Konya Mavi Tren Güzergâhı ve Geçtiği Şehirler

Konya Mavi Tren ile yapacağınız yolculuk Ege bölgemizde başlayıp İç Anadolu bölgemizde son bulacaktır. İzmir(Basmane)’den Konya’ya ulaşan Konya Mavi Tren güzergâhında yolculuğunuz sırasıyla; İzmir(Basmane)Manisa-Uşak-Afyon-Konya rotasını takip edecektir.

Konya Mavi Tren haftanın yedi günü çalışmakta olup, olağanüstü durumlar haricinde İzmir(Basmane)’den 20.15’te ve dönüş yolculuğunda ise Konya Garı’ndan 19.15’te yola koyulmaktadır.

Konya Mavi Tren Sefer Saatleri

Gidiş:

Konya Mavi Tren’in İzmir(Basmane) hareket saati 20.15’tir. Yaklaşık yarım gün sürecek olan bu güzel yolculukta Konya’ya varışınız saat 8.30 civarı olacaktır. Dönüş yolunda Konya’dan İzmir’e en yakın sefer aynı gün içerisinde saat 19.15’te olduğundan, Dönüş için de Konya Mavi Tren’i kullanmayı planlıyorsanız günlük işlerinizi halletmeniz veya ufak bir turistlik gezi yapmanız için yeterli zamanınız olacaktır. Konya’da bir gece konaklamayı tercih edip Selçuklu İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bu güzel ilimizin mutfağını tadabilir, daha detaylı bir turistlik gezi planlayabilirsiniz.

Dönüş:

Geri dönüş yolculuğunuz için de Konya Mavi Tren’i kullanabilirsiniz. Konya’dan İzmir’e her gün saat 19.15’te sefer bulunmaktadır. Dönüş için izlenecek rota ve yaklaşık süre ters istikametle aynıdır.

İzmir → Konya Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 İzmir 20:15
2 Manisa 21:49
3 Uşak 01:53
4 Afyon 04:24
5 Konya 08:37 (Varış)
Konya → İzmir Güzergâhı
# İstasyon Hareket Saati
1 Konya 19:15
2 Afyon 23:31
3 Uşak 01:54
4 Manisa 05:48
5 İzmir 07:12 (Varış)

Konya Mavi Tren Bileti Nasıl Alınır?

Zaman zaman sefere olan ilgi arttığından dolayı Konya Mavi Tren biletinizi almak için acele etmelisiniz. Konya Mavi Tren biletinizi satın almak için TCDD sayfasına girerek nereden nereye alanlarında İzmir- Konya seçimlerini yapıp size en uygun seferleri görüntüleyebilir, zorlanmadan satın alabilirsiniz. Oluşabilecek potansiyel yoğunluklar sebebi ile biletinizi alırken son güne bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Konya Mavi Tren Vagon Tipleri

Konya Mavi Treni’nde pulman vagon ve iki yataklı vagon tipleri bulunmaktadır.

  • 2 + 1 Pulman Vagon

Alışılagelmiş yolcu otobüsü düzeni ile bire bir aynıdır.  İki yanda ikişerli sıralar(2+2) veya bir tarafta ikişerli diğer tarafta tekli sıralardan (2+1) oluşur. Koltuklar ve koltuk diz mesafesi oldukça geniştir. Pulman vagonlarda koltuklar geriye doğru yatabilmektedir. Bazı koltukların kendine ait prizi mevcuttur.

  • Yataklı Vagon

Uzun süreli yolculuklarda yolcuların konfor artışını sağlayacak şekilde tasarlanmış kompartımanlı vagonlardır. Vagon içerisinde 2 adet yatak bulunmaktadır. Her kompartıman 2 kişiliktir.

Konya Mavi Tren Hakkında Sık Sorulan Sorular

Valiz için ayrı bölüm var mı?

Tren içerisinde valizler için ayrı bir bölüm bulunmamaktadır fakat koltuk üstlerinde baş üstü raflar bulunmaktadır.

Tuvalet var mı?

Trenin her vagonunda tuvalet ve lavabo bulunmaktadır.

Konya Mavi Tren’e evcil hayvan kabul ediliyor mu?

Evcil hayvan kabul ediliyor fakat %50 indirimli şekilde bilet almanız gerekmektedir.

Tren içi sıcaklığı nasıl?

Vagonların hepsinde sıcaklık yeteri derecededir. Kompartımanlarda bulunan ısı panellerinden oda sıcaklığını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Trende internet var mı?

Trende Wi-Fi bulunmamaktadır.

Trende sigara içiliyor mu?

Tren içerisinde sigara içmek yasaktır.

Konya Mavi Tren Görselleri

Turistik Olarak Konya Mavi Tren

Konya Mavi Tren ile seyahat etmek için en uygun zaman.

İzmir’de başlayıp Konya’da son bulmakta olan Konya Mavi Tren’de yolculuk yapmak için en uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Karasal iklim etkisiyle kışları oldukça soğuk olan Konya, ve yazları oldukça sıcak geçen sahil kentimiz olan İzmir’de bulunabileceğiniz en güzel aylar bahar aylarıdır. İzmir’in cıvıl cıvıl yeşil topraklarını aşarken birçok muhteşem manzarayla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz daha sonra İç Anadolu topraklarına girdikçe bozkırın her tonuna tanıklık edeceksiniz ve ülkemizde nasıl dört mevsimin bir anda yaşandığına şahit olacaksınız.

İzmir’de görülmesi gereken yerler.

8500 yıllık bir tarihe sahip olan İzmir’de o kadar çok gezip görülmesi gereken yer vardır ki bunların hepsini anlatmaya gücümüz yetmez. Egenin en büyük şehri olan İzmir’de tatil yapmak isterseniz Türkiye’nin sayılı güzellikte olan plajlarına ve tatil köylerine gidebilirsiniz. Bunun yanı sıra İzmir’in çok büyük bir tarihi mirasıda mevcuttur. 1927 yılında keşfedilen Agora bunlardan sadece bir tanesidir. Agora antik dönemlerde çarşı, pazar yeri anlamındadır. Burayı gezmek için 20 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Güzel İzmir’in bir başka tarihi güzelliği İzmir Saat Kulesi’dir. II. Abdülhamid’e tahta çıkışının 25. yılı armağanı olarak yaptırılmıştır.

İzmir’de ne yenir?

İzmir’in tarihi ve kültürel zenginliğiyle yarışacak kadar da mutfağı vardır. İzmir denince akla ilk gelen ve bir yiyenin bir daha isteyeceği lezzeti meşhur Boyoz’dur. Haşlanmış yumurta ve çay eşliğinde tüketilen Boyoz, İzmir’in vazgeçilmez lezzetleri arasında ilk sıralarda yer alır. İzmir’e gelenlerin kesinlikle deneyimlemesi gereken bir başka lezzeti ise şambeli tatlısıdır. Şambali şerbetli bir sokak tatlısıdır. Özellikle İzmir’de camekanlı araçlar içerisinde satılanları meşhurdur.

Konya’da görülmesi gereken yerler.

Konya İç Anadolu’nun kalbinde kocaman ovalarıyla bilinen şehrimizdir. Konya’da birçok kültürel miras bulunmaktadır. Konya’ya gelindiği zaman bizce gidilmesi gereken en önemli ve en başta gelen yer Mevlâna Türbesi’dir. Mevlâna, 13. yüzyılda yaşamış Müslüman şair, alim, ilahiyatçı ve daha birçok vasfı olan ünlü düşünürümüzdür. Konya’nın bir başka kültürel mirası ise Karatay Medresesi’dir. Karatay Medresesi, II. İzzeddin Keykavus devrinde, Emir Celaleddin Karatay tarafından 1251 yılında yaptırılmıştır. Medrese, Selçuklular devrinde hadis ve tefsir ilimleri okutulmak üzere kullanılmıştır. Bu eşsiz kültürel miraslarıyla Konya misafirlerini beklemektedir.

Konya’da ne yenir?

Konya kültürel mirası kadar mutfağıyla da ünlü bir şehrimizdir. Konya’nın belki de en ünlü lezzeti etli ekmek’tir. etli ekmek konya’nın milli yemeklerinden biridir. Pideye benzeyen etli ekmek kıyma, domates, biber ve soğanın incecik hamur üzerine uygulanmasıyla oluşan muhteşem bir lezzettir. Mevlâna şehri Konya’nın aynı isimli birde böreği vardır. Mevlâna Böreği Konya’nın bir diğer damak çatlatan lezzetidir. Mevlâna böreği ise maydanoz, kıyma ve soğanın bir araya gelerek yufkanın içine koyulmasıyla yapılmaktadır.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.