Türkiye’deki En İyi 10 Arkeolojik Alan

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ülkemizin, tarihte olduğu gibi arkeolojik bulgu açısından da zengin olmasına kimse şaşırmaz diye düşünüyoruz. Peki siz bu tarihi ve değerli yerlerden kaç tanesini gördünüz?

Göbekli Tepe – ŞANLIURFA

Şanlıurfa’nın yaklaşık 15 km kuzeydoğusunda Örencik Köyü yakınlarında bulunan Göbekli Tepe, 1963 yılında gerçekleştirilen bir yüzey araştırmasında keşfedilmiştir ancak kazı çalışmaları 1994 yılından sonra başlatılmıştır. Göbekli Tepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak bilinmektedir ve inşası Stonehedge’den 7000, piramitlerden 7500 yıl eskidir.

Şanlıurfa Ucuz Uçak Biletleri Biletall.com’da >>

Çatalhöyük – KONYA

Çok geniş bir Neolitik ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeri olan Çatalhöyük Konya’nın Çumra ilçe sınırlarındadır. Bölge 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır ve toplumsal hayata geçiş ve tarımın başlangıcı gibi insanlık tarihinin önemli evrelerine tanıklık etmiştir. Yapılan kazılarda bölgenin 13 katı olduğu öğrenilmiştir ve her katın kendine özel değişik ve önemli özellikleri bulunmaktadır.

Efes – İZMİR

Her yıl 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği antik kentin kuruluşu M.Ö. 9000’li yıllara dayanmaktadır. Günümüze kalan çoğu kalıntısı Roma döneminden olsa da şehir Helenistik ve Roma dönemlerinde kullanılmıştır. Bölgede Hadrianus Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, Odeon ve Kuretler Caddesi gibi birçok ilgi çeken yer bulunmaktadır.

Troya – ÇANAKKALE

Dünyanın en ünlü antik kentlerinden biri olan Troya Antik Kenti, 1998 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. Antik kentin kuruluşunun 5000 yıl önceye dayandığı düşünülmektedir ve herkes tarafından bilinen Truva Atı hikayesinin sahibi olan bölgedir.

Anavarza – ADANA

Adana’da Kadirli, Ceyhan ve Kozan ilçelerinin kesiştiği yerde bulunan Anavarza Antik Kenti, uzun yıllar boyunca Anadolu’nun en önemli metropollerinden biri olarak kullanılmıştır ve sırasıyla imparatorluğun izniyle verilen Metropolis ve Neokoros unvanlarını almıştır. Bölgede dört giriş, sütunlu yol, hamam,kilise kalıntıları, kaya mezarları, su yolları ve stadyum gibi görülebilecek yerler vardır.

Zeugma Antik Kenti ve Müzesi – GAZİANTEP

Gaziantep’in Nizip ilçesi, Belkıs Köyü sınırları içerisinde bulunan antik kent, askeri ve ticari yönlerden çok stratejik bir bölgede olmasından dolayı tarihin her döneminde en önemli şehirlerden birisi olma unvanını korumuştur. Bölgede Ares heykeli, Triton, Poseidon, Oceanos ve Tethys mozaikleri gibi görülmesi gereken kalıntılar bulunmaktadır.

Bergama – İZMİR

Bergama Antik Kenti İzmir’den 109 km uzaklıkta, Bergama ilçesi içerisindedir. Antik kentteki Bergama Zeus Sunağı ve Tapınağı, Athena Tapınağı ve Traian Tapınağı bölgenin en önemli yapılarındandır. Bergama ayrıca parşömenin bulunduğu, Asya’daki ilk kütüphanenin kurulduğu ve dünyanın en dik tiyatrosunun bulunduğu bölgedir.

Sagalassos – BURDUR

Milattan önce 1000 yıllarında yerleşimin başladığı bölge, Frigler, Persler, Romalılar ve Selçuklular gibi birçok ulus yönetiminde kalmıştır. Su ve maden zenginliği bu ilginin en önemli sebepleri olarak sayılabilir. Bölge Burdur’un Ağlasun ilçesinde yer alır ve Antalya’ya yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Hasankeyf – BATMAN

Medeniyetin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf’in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinemese de tarihi M.Ö. 8. yüzyıla dayanmaktadır. Bizans, Emevi, Eyyubi ve Osmanlı gibi birbirinden güçlü ve köklü ulusların hakimiyetinde kalan bölgede altı bine yakın mağara, bir kale, cami ve saray bulunmaktadır.

Hattuşaş- ÇORUM

İlk sahipleri tarafından Hattuş adı verilen şehir, Hitit egemenliğine geçtikten sonra Hattuşa adını almıştır. Kuzeyinde kalan bölgeye Aşağı Şehir, kalan kısma Yukarı Şehir denen bölgede Kral Kapısı, Aslanlı Kapı ve Yerkapı gibi görülecek yerler bulunmaktadır.

Çorum Ucuz Uçak Biletleri Biletall.com’da >>

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.