Umre Ziyaretine Gidecekler için Öneriler

Sözlükte ziyaret etmek anlamına gelen umre, dinî bir kavram olarak, belirli bir vakte bağlı olmaksızın usulüne göre ihrama girdikten sonra, tavaf ederek Kâbe’yi ziyaret etmek ve diğer bazı dini görevleri yerine getirmek suretiyle yapılan ibadettir.

1. Araştırmanızı güzel yapın.

Hem Mekke ve Medine hakkında hem de Umre ziyaretinin nitelikleri hakkında bilgi edinmeniz manevi yolculuğunuzun verimliliği için oldukça önemli olacaktır.

2. Nasıl gideceğinizi seçin.

Umre ziyaretini özel şirketlerle yapabileceğiniz gibi Diyanet’ aracılığıyla da yapabilirsiniz. Seçeneklerinizi güzel değerlendirip. Kendiniz için uygun alternatifi seçmelisiniz.

3. Gidiş zamanınızı seçin

Umre ziyaretinin zamanında Hac gibi belirli bir zaman kısıtlaması yoktur. Fakat eğer kalabalık olmaması sizin için önemli bir etken ise yazın gitmenizi öneririz.

4. Oteliniz Kabe’ye yakın olsun.

Seçimlerinizde bir kriter de otelinizin Kabe’ye yakın olması olmalıdır. Aksi takdirde neredeyse her gün ziyaret edeceğiniz Kabe’ye ulaşmak için taksi kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Taksi kullanımındaki negatif durum ise zaman zaman taksicilerin müşterilerden yüksek ücret almaları.

5. Arapça alıştırmaları yapın

Gittiğiniz ülkede temel ihtiyaçlarınızı anlatabilecek ve olası bir acil durumda sizi kurtarabilecek bazı kalıpları bilmeniz oldukça faydalı olacaktır.  Özellikle de herhangi bir gıda ürününe karşı alerjiniz varsa ilgili maddenin çevirisini bilmek işinize yarayacaktır. Arapça alıştırmaları için internet üzerindeki bir çok kaynağı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

6. Çantanızı güzel hazırlayın

“Yanımda ne götürmeliyim ?” sorusu Umre ve Hac ziyaretlerinin vaz geçilmez sorularındandır. Orada mağdur olmamak ve konforlu bir seyahat geçirmek için bu konuda da yeterli araştırmayı yapmalısınız.

7. Kıyafet seçiminizi düzgün yapın

Bahar ve yaz mevsimlerinde g ılık ve güneşli hava ile karşılaşacaksınız. Bu yüzden açık renkli ve ince kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Pamuk ve keten kumaşları sizi ferah tutacaktır. Her türlü ihtimale karşı ise bir adet ceket ya da hırka götürmeniz faydalı olacaktır. İhram giyecekseniz ise, almadan önce kemerlerinde cep olanları tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak çok fazla yürüyeceğinizden ötürü sandalet veya terliklerinizin rahat olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Özellikle namaz kıldıktan sonra yoğun bir kalabalık hızlı şekilde camilerden çıkıyor. Sandaletiniz hızlı giyilen cinsten olmazsa çıkışlarda yoğunluktan ötürü sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kış aylarında ise hava sıcaklığı 10°-12°’ye kadar inebilmekte. Kalın palto ve benzeri kıyafetlere ihtiyaç duyulmasa da ani sıcaklık değişimlerinden etkilenmemek için uygun bir cekete ya da bir kazağa ihtiyacınız olabilir.

8. İletişim seçeneklerini iyi değerlendirin

Şehir içerisinde satılan küçük dükkanlardan 75 Riyal karşılığında ülkemizdeki tarifelere göre oldukça avantajlı olan kontörlü hat alabilirsiniz. Aynı zamanda akıllı telefonunuzla otel lobisinden internete bağlanıp Whatsapp, Viber gibi uygulamalar sayesinde görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yüzden gitmeden indirmelisiniz.

9. Valiz ve bagajlarınız tanınabilir olsun.

Vardığınız zaman havaalanlarının oldukça kalabalık olduğunu fark edeceksiniz. Herhangi bir karışıklık durumuna karşı valizinizin üzerinde kimlik bilgilerinizin yer aldığına emin olun.

10. Seyahate çıkmadan pasaport ve kimliğinizin fotokopisini çekin.

Herhangi bir kayıp-çalıntı durumunda kurtarıcınız olacaktır.

11. Tur programınızda ziyaret etmek istediğiniz her yer olmayabilir.

Ziyaret etmek istediğiniz yerleri önceden araştırıp planlayın ve haritalarını çevrimdışı kullanmak üzere kaydedin. Bu sayede gerekli durumlarda Wi-Fi aramak ya da operatörünüze ekstra ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

12. Havaalanına iner inmez kullanabilmek için yanınızda mutlaka riyal bulundurun.

Ne yazık ki havaalanlarındaki döviz bürolarının kurları şehir merkezine göre farklılık gösterebilmekte. Eğer dövizinizi Arabistan’da değiştirmeyi düşünüyorsanız havaalanlarında değişim yapmamanızı öneriyoruz. O zamana kadar ise ihtiyaçlarınızı karşılamak için yanınızda küçük bir miktar da olsa riyal bulundurmanız gerekebilir.

 

İyi yolculuklar…

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.