Dünyanın En Azimli Kadın Gezginleri

Dünyayı dolaşan ve bu yolda birbirinden ilginç anılara sahip olan gezginleri ve hikayelerini yazılarımıza konuk ediyoruz ancak bunların arasında kadın gezginlerin sayısı çok az. Bunun sebeplerinden en önemlisi ise birçok kadın gezginin hikayesinin zaman içerisinde kaybolması. Bunun devam etmesini engellemek ve Kadınlar Günü’nü kutlamak için hayranlık uyandıran yolculuklara çıkmış en azimli kadın gezginleri sizler için derledik!

Jeanne Baret (1740-1807)

Jeanne Baret, dünyayı dolaşan ilk kadın olarak tanınır, bunu bir erkek kılığında yapmak zorunda kalmış olsa da. Fransız Donanması, gemilerinde kadınları yasaklamış olsa da bu Jeanne’yi durdurmadı. Erkek kıyafetleri giyen Jeanne bu şekilde Jean Baret oldu. Gezinin doğa bilimleri uzmanı Philibert Commerçon’a asistan olan Baret, gemide 300 kişiyle seyahat etti.

Cinsiyetinin keşfedildiği zaman kayıtlarda farklı görünür ancak gemi Fransa’ya dönene kadar Jeanne çoktan dünyayı görmüş, kurallara meydan okumuş ve tarihte yerini edinmişti.

Leydi Hester Stanhope (1776 – 1839)

Stanhope, İngiliz sosyetesinden biri ve maceracı olmasının yanı sıra çağının en büyük kadın gezginlerinden biriydi. Seçkin bir politik ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Stanhope, amcasının asistanlığını yaptı. Gezgin ruhu amcası öldükten sonra canlandı ve Orta Doğu’ya doğru yol aldı.

Kendisini çölün kraliçesi olarak adlandıran Stanhope, Suriye çölünü geçen ilk Avrupalı kadın ve ‘Kutsal Topraklar’da modern arkeoloji araştırmalarını yapan ilk insan oldu.

Isabella Bird (1831-1904)

Hem yaşadığı dünyanın ona koyduğu sınırları aşan hem de sağlık problemlerinin üstesinden gelen Bird, 19. yüzyılın en dikkat çekici kadın gezginlerinden biri. Bir kâşif, yazar, fotoğrafçı ve doğabilimci olan Bird Kraliyet Coğrafya Derneği üyeliğine seçilen ilk kadındır.

41 yaşında başladığı seyahatleri, 72 yaşındayken Fas’a yaptığı bir geziden dönene kadar bitmedi. Bird, bu gezilerinde Amerika, Hindistan, İran, Tibet, Malezya, Kore, Çin ve Japonya’yı ziyaret etti.

Nellie Bly (1864 – 1922)

Amerikalı gazeteci Nellie Bly, 72 günde dünyayı turlayarak tarih yazan birisi! Jules Verne’nin kitabında bahsettiği kurgusal rekor olan 80 günü geçme fikri ile gazetenin editörüne giden Bly, editörünü ikna etmek için çokça uğraşıyor. Editör bu rekoru geçme fikrini beğense de bu tura bir erkek çalışanını göndermek istiyor, Bly buna karşılık fikri ile başka bir gazeteye gideceğini söylediği zaman editör ikna oluyor ve Bly’ın sırt çantası ile dünya turu başlıyor.

Bly başarılı bir gezgin olmanın yanı sıra gazeteciliğin de bir öncüsü. Kendisinden sonra birçok kadın gazeteci için yolu açan Nellie Bly, sığınma yerleri, yetimhaneler ve hapishanelere geniş kapsamlı reformlar getirdi.

Amelia Earhart (1897 – 1937)

Amerikan havacılığının öncülerinden olan ve birçok kişi tarafından “Hava Kraliçesi” olarak bilinen Earhart, Atlantik Okyanusu’nda yalnız başına uçan ilk kadındır.

Dünyayı uçarak turlayan ilk kadın olma amacıyla 1932’de Kanada’nın Newfoundland eyaletinden havalanan Earhart, Pasifik Okyanusu’nun üzerindeyken kayboldu ve çok sayıda aramaya rağmen bulunamadı. İsmini büyük kitlelere kayboluşu ile duyurmuş olsa da Earhart uçuş kariyeri ve kadın pilotların en büyük savunucularından biri olarak tarihte bir yere sahiptir.

Biletall.com’dan En Ucuz Uçak Biletini Bul »

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.