En’lerde Bugün : Dünya’nın En Büyük 7 Havalimanı

Küresel ticaretin gelişmesinde büyük rol oynayan havayollarındaki gelişimi dünyanın en büyük havaalanlarına bakarak görebiliriz. Dünyanın en büyük 20 havalimanından bir sene içinde yaklaşık 1.5 milyar yolcunun yolu geçiyor ve yüzde 5 artış ile dünyanın havayolu yolcularının yüzde 17’sini oluşturuyor. Biz de İstanbul Yeni Havaalanı ile sıralaması değişin bu listeyi güncelleyelim ve ilk 7’yi sizlerle buluşturalım dedik.

İstanbul Yeni Havalimanı (IST)

Henüz 90 milyon yolcu kapasiteye sahip ilk aşaması açılsa da İstanbul Havalimanı tam olarak inşa edildiğinde 200 milyon yolcuyu hedeflediğinden listenin bir numarası oluyor. Günlük 3500 uçağın iniş-kalkış yapacağı havaalanı 350 farklı destinasyona yolcu ulaştırmayı planlıyor.

İstanbul Havalimanı için Uçak Bileti Sorgulayın >>

Hartsfield–Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı (ATL)

 

2017’de 103 milyon yolcunun tercih ettiği Hartsfield–Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı yolcu bakımından dünyanın en büyük ikinci havalimanı olma ünvanını taşıyor. 2016’dan 2017’ye geçişte %0,3 yolcu kaybetse de sıralamasını kaybetmeyen bu havaalanı Amerikalıların %80’ine iki saat uçuş uzaklıkta bulunuyor.

Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı (PEK)

Dünya’nın en kalabalık şehri Pekin’de, geçtiğimiz sene 95 milyon yolcuya ev sahipliği yapan Pekin Başkent Uluslararası Havaalanı, Çin’in 182 havaalanı arasında birinciliği alıyor. 2009’dan sonra hızla yükselen havaalanı, 2016 yılından sonra yolcu sayısını %1,5 arttırarak Asya’nın en işlek havaalanı ünvanını alıyor.

Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai’deki havaalanı dördüncü sırayı alıyor. 2012 yılında yolcu trafiğini %13,2 arttırarak 10. Sıraya yükselen havaalanı yükselişini kesmeden devam ederek 2017 yılına geldiğinde 88 milyon yolcu ile bu sıralamaya geliyor ve uluslararası yolcular konusunda dünyanın en çok kullanılan havaalanı oluyor.

Biletall.com’dan En Ucuz Dubai Uçak Biletini Bul »

Tokyo Haneda Havalimanı (HND)

Geçtiğimiz sene 85 milyon yolcuya sahip olan Tokyo Haneda Havaalanı, Japonya’nın ana ticari havaalanıdır ve Pekin’den sonra Asya’nın en yoğun havaalanı ünvanına sahiptir. Fütüristik görünümü, teknoloji, moda ve çizgi roman dolu kültürü ile birçok turisti davet eden şehir aynı zamanda 35 milyondan fazla insanın yaşadığı başkent olarak dünyanın en kalabalık metropolüdür.

Los Angeles Uluslararası Havalimanı (LAX)

Los Angeles şehir merkezinin 27 kilometre güneydoğusunda bulunan havaalanı 11 Eylül 2001’den önce dünyanın en yoğun 3. Havalimanı olarak kullanılırken, geçtiğimiz sene %4,5 büyüme ile 84 milyon yolcuya sahip olsa da şimdi İstanbul Yeni Havaalanı’nın da eklenmesi ile altıncı sıraya gerilemiş durumda.

Los Angeles için Uçak Bileti Sorgulayın >>

Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı (ORD)

Kendine özgü atmosferi, tarihi ve eğlencesi ile ünlü olan Chicago, aynı zamanda dünyanın önde gelen finans şehirlerinden biri ve iş merkezi ünvanına sahip ve önceki seneden %2,4 büyüyerek 2017‘de 79 milyon yolculuk bir trafiğe sahipti.

 

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.