Estonya E-Vatandaşlığı Hakkında Merak Edilenler

Günümüzde internetin hayatımızdaki yeri o kadar büyük ki bunu bir fırsata dönüştürmeyi amaçlayan Estonya ülkesi, devlet işlerini genel ağa taşımış durumda. Öyle ki Estonya halkı internet üzerinden oy verebiliyor. Bu yönüyle tarihte bir ilki gerçekleştiren Estonya’da, öğrenciler online olarak üniversitelere kayıt yaptırabiliyor, doktorlar internet üzerinden reçete yazabiliyorlar. Böylelikle sırada beklemek gibi bir kavram olmadan işler çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Tüm bunlarla Estonya, zaman kaybını azaltmayı ve halk ile devlet arasındaki etkileşimi kolaylaştırmayı hedefliyor.

Peki Biz de E_Vatandaş Olabilir miyiz?

Estonya’nın bir e_vatandaşı olmak istiyorsak orada yaşıyor olmamız şart değil. Dünyanın neresinde olursanız olun, online olarak başvurunuzu gerçekleştirmeniz ve onay almanız yeterli. Bunu yaparken de tıpkı bir mail adresi alır gibi, bazı bilgileri doldurmanız gerekiyor. Başvurunun son kısmındaysa e_vatandaşlığa neden başvurmak istediğiniz soruluyor. Online başvurunun doğası gereği, başvurunuzun son kısmında sağladığınız bilgilerin doğruluğunu onaylıyorsunuz. Başvurunuz onaylandıktan sonra tek yapmanız gereken, Estonya Büyükelçiliği’ne giderek yeni kimlik kartınızı almak.

e-vatandaslik

E_Vatandaş Olmak Bize Nasıl Bir Katkı Sağlar?

Girişimciler için e_vatandaşlık bulunmaz bir nimet değerinde. Sahip olduğunuz kartla kendi şirketinizi kurmak sadece dakikalar alıyor. Yalnızca girişimciler için değil, dijital alanda iş yapanlar için de tercih edilebilecek bir uygulama. E_vatandaşlık kartınızı kullanarak el yazısıyla atılmış bir imzayla eş değer şekilde, dijital bir imzaya sahip oluyorsunuz. Bu imzayla yapabilecekleriniz ise fazlasıyla işlevsel. Dijital olarak belgeleri imzalayabilir; ödemeleri, para transferlerini online olarak gerçekleştirebilir, vergilerinizi ödeyebilirsiniz.

Biletall.com’dan En Ucuz Estonya Uçak Biletini Bul »

Neden Böyle Bir Uygulama Var?

Estonya, bu uygulamayla dijital ekonomilerini ve pazarlarını yeni müşterilerle geliştirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda herkes için de iş hayatını kolaylaştırmak bu şekilde mümkün olabiliyor. Böylelikle güçlü bir ekonomi oluşturmak için yatırımcı çekmeyi hedefliyorlar.

estonya

Peki Estonya Nasıl Bir Ülke?

Başkenti Tallinn olan Estonya, vakt-i zamanında Sovyetler Birliği’nden ayrılan ilk ülke olmuştur. Bayrağını oluşturan renklerden beyaz aydınlanmayı, mavi kader ve sadakati, siyah ise Estonya insanının geçmişte çektiği acıları temsil ediyor.

Estonya’yı gezip görmek isteyenler içinse Estonya’nın birçok tarihi yapısının ve coğrafi güzelliklerinin olduğunu söylemek mümkün.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.