Hepsini Görmek Gerek: Türkiye’nin En Güzel Müzelerini Biliyor Musunuz?

Dünya’nın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan ülkemizin her köşesi buram buram tarih kokuyor. Binlerce yıl süren bu tarih hakkında çeşitli kaynaklardan bilgi edinmeniz mümkün. Tarihi canlı canlı yaşamak istiyorsanız ülkemizdeki birbirinden güzel onlarca müze mevcut. Bu müzelerin en güzellerini sizler için derledik. İyi Okumalar!

Zeugma Mozaik Müzesi

Listemizin ilk sırasında 1700 metrekarelik alana kurulu olan ve 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan Zeugma Mozaik Müzesi bulunuyor. Dünyanın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan Zeugma’da iki bin yıllık mozaikler üstün teknolojik sistemler kullanılarak sergilenmektedir. Tarihle teknolojiyi birleştiren Zeugma açıldığı ilk gün binlerce kişiyi ağırlamıştır. Zeugma ismi mozaiklerin getirildiği yer olan Zeugma’dan gelmektedir. Daha önce duymuş olma ihtimalinizin oldukça yüksek olan ‘’Çingene Kızı’’ mozaiği de Zeugma’da sergilenmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

İlk ismi Müze-i Hümayun olan İstanbul Arkeoloji Müzesi 13 Haziran 1891 yılında dönemin ressam ve arkeologlarından olan Osman Hamdi Bey tarafından kurulmuştur. 1991’de yeni düzenlemelerle birlikte müzeye modern bir bölüm eklenmiştir. Tanrı Bes heykelinden antik çağ heykellerine kadar birçok arkeolojik esere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzesi ülkemizin en güzeller müzelerinden bir diğeridir.

Anadolu Medeniyetler Müzesi

Listemize Anadolu Medeniyetler Müzesi’yle devam ediyoruz. Ankara’nın Atpazarı semtinde bulunan Anadolu Medeniyetler Müzesi, Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar birçok tarihi eseri bünyesinde bulundurmaktadır. Güneş Kursu’ndan Kral Kapısı’na kadar birçok değerli eserin bulunduğu Anadolu Medeniyetler Müzesi aynı zamanda ülkemizin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer almaktadır.

Göreme Açık Hava Müzesi

Dördüncü sırada Göreme Açık Hava Müzesi var. Kartpostalları süsleyen Göreme’nin eşsiz güzelliği tüm dünyada büyük ilgi görmektedir. Öyle ki 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmıştır. Nevşehir’e 13 km, Çabuşin’e 3 km, Göreme’ye ise 2 km uzaklıkta bulunan Göreme Açık Hava Müzesi, sezonluk olarak hizmet vermektedir. Bulundurduğu dini, tarihi ve doğal güzelliğiyle dikkat çeken yapılarını her yıl yüzbinlerce insan ziyaret etmektedir.

Ayasofya Müzesi

İstanbul’a gidince ziyaret edilmesi gereken başlıca yerlerden biri olan Ayasofya Müzesi, Bizans Dönemi’nden günümüze kadar gelmeyi başaran en önemli yapı olarak adlandırılmaktadır. Bizans İmparatoru 1.Jüstinyen tarafından inşa ettirilen Ayasofya ilk başlarda kilise olarak kullanılmaktaydı. 1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafında camiye çevrilmiştir. 1934 yılında ise Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği ile müzeye çevrilmiştir. Günümüzde hala müze olarak kullanılan Ayasofya, ülkemizin en güzel müzelerinden bir diğeridir.

Biletall.com’dan En Ucuz İstanbul Uçak Biletini Bul »

Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en önemli sualtı müzelerinden biri olan Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi içerisinde yer almaktadır. Bünyesinde 14 adet sergi salonu bulunduran bu müzede, 1025 yılında batan dünyanın en eski batık gemi kalıntısı da sergilenmektedir. En’lere ev sahipliği yapan Muğla Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde aynı zamanda dünyanın en büyük İslam cam koleksiyonu da bulunmaktadır.

Sümela Manastırı

Tarihi dokusuyla Trabzon’un en önemli simgelerinden biri olan Sümela Manastırı, Maçka ilçesine bağlı Altındere köyünde bir dağın yamacında bulunmaktadır. MS 365-395 yılları arasında inşa edilen Sümela Manastırı başlarda kilise olarak kullanılmaktaydı. Daha sonra manastıra çevrildi. Hristiyanlık dini için büyük önem taşıyan Sümela görülmeye değer en güzel müzelerimizden biridir.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir, Ankara’ya gidilince görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise Anıtkabir’in içinde bulunuyor. Atatürk’ün mezar odası mozalenin tam altında yer almaktadır ve bu mezar odası Türkiye’nin 81 ilinden, Kıbrıs’tan ve Azerbaycan’dan getirilmiş toprakların bulunduğu vazolarla çevrilidir. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi bu odayla aynı katta yer almaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan bu müze, 5200 metrekarelik devasa bir alanda ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.

Biletall.com’dan En Ucuz Ankara Otobüs Biletini Bul »

‘’Okumak yetmez, gidip kendim görmek istiyorum.’’ Diyorsanız en uygun biletler Biletall.com’da sizleri bekliyor.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.