İngiltere’de Çalışmak İçin Sahip Olmanız Gereken Vizeler Ve Alım Süreçleri

Daha önce birçok kez gezmek için gittiğiniz İngiltere’ye bu sefer bir iş imkânı için gitmeyi mi planlıyorsunuz? İngiltere’ye turist olarak gitmek farklı bir durum, çalışmak için gitmek farklı bir durumdur. Farklı türlerde vize imkânı sunan İngiltere’de bazı şartlara uyarak çalışma hayatına başlayabilirsiniz.  İngiltere için çalışma izni almak gözünüzü korkutmasın. İngiltere’ye ticari veya iş amaçlı gidecekseniz, sizin için uygun vize İngiltere iş ziyareti vizesidir. Şirketinizi temsil etmek, toplantı, seminer, kongre, fuarlara katılmak, sözleşme imzalamak, kısaca iş hakkında tüm görüşmelerinizi yapmak için bu vizeye ihtiyaç duyacaksınız.  Bu vizeyi aldığınızda sürekli İngiltere’de çalışma hakkınız bulunmamaktadır. Vize başvurusu yaparken İngiltere başkonsolosluklarında vize memurları başvurunuzu değerlendirirken İngiltere’ye gidiş sebebinizi bu sebepten sormaktadır. Verdiğiniz cevaba göre vize türleri ve başvuru koşulları farklılık göstermektedir.

Londra-oxford-street

İngiltere’de sürekli çalışmak için Tier-2 vizesine ihtiyacınız vardır. Tier-2 çalışma izni vizelerine sahip olan kişiler bir işverene bağlı olarak İngiltere’de çalışma hakkına sahip olabilirler. İngiltere’de uzun süreli ve maaşlı olarak çalışabilmenize imkân sunan tek vize Tier-2 vizesidir. İngiltere’deki firmanın size kabul verebilmesi için sizin İngiltere’de istihdamın eksik olduğu meslek alanlarından birisinde halen çalışıyor olma şartını taşımanız gerekmektedir.  Başka bir deyişle İngiltere’de yerel iş sahasının karşılayamadığı alanlarda yurt dışından bir işçi getirilmektedir ve çalıştıracak olan firmanın da yurt dışından çalışan getirmeye uygun lisansı olmalıdır. Bu vizeye başvuracak adayların İngilizce düzeylerinin iyi olması, onlara bir adım önde olma fırsatı vermektedir. Aynı zamanda bu vizenin alt kollarında bulunan Tier-5 geçici çalışma izni sadece 24 aya kadar çalışma hakkı tanımaktadır.  Tier-2 vizesinden temel farkı çalışma izninin geçici olmasıdır. Tier-5 çalışma vizesi belirtilen süre içinde kullanılabilir. Bu süre bittiğinde İngiltere’den ayrılmanız gerekmektedir.

Ülkenizde çok uluslu bir firmada çalışıyorsanız ve aynı firmanın İngiltere ofisinde çalışmanıza karar verilmişse, başvuru yapmanız gereken bir vize türü bulunmaktadır.  Tier-2 şirket içi transfer vizesi ile şirketinizin İngiltere şubesinde görevinize başlayabilirsiniz. Bu vizeyi alabilmek için bazı şartlar vardır. Tier-2 genel vizesine benzemekte olup, alacağınız COS numarası ve maaş düzeyinin hesaplamalara göre 50 puan olması gerekmektedir. Tier-2 şirket içi transfer vizesinin 4 alt kategorisi bulunmaktadır.

Biletall.com’dan İngiltere’ye En Ucuz Uçak Biletini Bul »

Intra Company Transfer Long Term Staff (uzun vadeli şirket içi transfer), Graduate Traine (yeni mezun olan ve staj için şirketinin İngiltere ofisinde çalışanlar), Intra Company Transfer Short Term Staff (kısa vadeli şirket içi transfer), Skills Transfer (mesleki nitelikleri transfer etme amaçlı giden başvuru sahipleri) gibi kategorilere ayrılmaktadır.

ingiltere-vize-islemleri

Çalışma vizesi edinmek için aranan şartlar;

  • Alacağınız vize tarihleri arasında geçerli olan pasaport,
  • Nüfus cüzdanınız ve pasaportunuzun ilk dört sayfasının fotokopisi,
  • 2 adet fotoğraf (biyometrik fotoğraf olması),
  • Maddi durumunuzun bu seyahati karşılayabilecek kadar yeterli olduğunu gösteren belge, maaş bordronuz
  • Öğrenci iseniz anne-babanızın maaş bordrosu, ev tapusu, otomobil kaskosu, başka geliriniz varsa belgeleri,
  • Banka hesaplarınızın son birkaç ay içindeki dökümü,
  • Öğrenci iseniz, öğrenim durumunuzu gösteren belgeler,
  • Nüfus müdürlüğünden alacağınız vukuatlı nüfus belgeniz, sicil kaydınızı gösterir belgeleriniz olduğunda çalışma vizesine sahip olabilirsiniz.

Tüm belgelerinizi tamamladıktan 3 hafta sonra vize işleminizin sonucu size gönderilecektir. Umarız istediğiniz vizeye kısa zamanda kavuşursunuz. İş hayatınızda başarılar dileriz…

Bayram yaklaştı, otobüs biletini hala almadın mı?

En Uygun Otobüs Biletini Biletall.com’dan Bul »

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.