İnternetten Alınan Bilet İptal Edilebilir Mi?

İnternet kullanıcısı olup, internetten alışveriş yaparak online otobüs bileti veya uçak bileti satın alan kullanıcıların en çok merak ettikleri konulardan birisi internetten aldığım bileti iptal edebilir miyim? konusuna değinmek istedik bu yazımızda.

Biletall’da 1 Saat Kala Bilet İptal Hakkı Var; Nasıl?

Otobüs bileti iptali nasıl yapılır?

 • Biletall.com üzerinden otobüs bileti sekmesinden bilet satın aldıysanız, sitenin üst tarafında bulunan ‘İptal/İade’ menüsü seçilir. Açılan ekrana Pnr no ve yolcu soy isim ya da telefon numarası girilerek bilet görüntülenir. ‘İade et’ butonu ile biletin iptali ve işlem yapılan hesaba iadesi yapılır.
 • Metro Turizm bilet iptali için 0850 222 34 55 numaralı Metro Turizm Çağrı Merkezinden işlem yaptırılabilir.

Uçak bileti iptali nasıl yapılır?

 • Uçak bilet iptali için 0850 360 32 58 numaralı Biletall Çağrı Merkezinden ya da ilgili havayolunun çağrı merkezinden işlem yaptırılabilir. Havayolu çağrı merkezinden yaptırılan iptallerin iadeleri için yine Biletall Çağrı Merkezinden işlem yaptırılmalıdır.

İdo bileti iptali nasıl yapılır?

 • İdo bilet iptali için 0850 360 32 58 numaralı Biletall Çağrı Merkezinden ya da İdo çağrı merkezinden işlem yaptırılabilir.

Budo bileti iptali nasıl yapılır?

 • Budo bilet iptali için 444 99 16 numaralı Budo Çağrı Merkezinden işlem yaptırılabilir.

Bilet açığa nasıl alınır?

Otobüs Bileti Açığa Almak:

 • Biletall.com üzerinden ‘Bilet Sorgulama’ menüsü seçilir. Açılan ekrana Pnr no ve yolcu soy isim ya da telefon numarası girilerek bilet görüntülenir. ‘Açığa al’ butonu ile bilet açığa alınır.
 • Metro Turizm, Nilüfer Turizm, Buzlu Turizm, Balıkesir Turizm, Bayramiç Seyahat, Alanyalılar Seyahat, Kale Seyahat ve Efetur biletlerini açığa almak için ilgili firmanın çağrı merkezinden işlem yaptırılmalıdır.

Uçak Bileti Açığa Almak:

 • Uçak bileti açığa almak için 0850 360 32 58 numaralı Biletall Çağrı Merkezinden ya da ilgili havayolunun çağrı merkezinden işlem yaptırılabilir.

Açığa alınan bilet nasıl kullanılabilir?

Otobüs Bileti:

 • Metro Turizm, Nilüfer Turizm, Buzlu Turizm, Balıkesir Turizm, Bayramiç Seyahat, Alanyalılar Seyahat, Kale Seyahat ve Efetur haricindeki firmalarda açığa alma işlemi yapılabilir. Açığa alınan bilet 90 gün içerisinde kullanılmalıdır.
 • Biletall.com üzerinden satın alınmak istenilen sefer seçilerek yolcu bilgileri girilir. Ödeme ekranında bulunan ‘Açık Param(Biletim) Var’ seçeneği seçilerek daha önce açığa alınan biletin Pnr no ve yolcu soy isim ya da telefon numarası girilerek ödeme yapılabilir. Açık bilet tutarı yeni bilet tutarından daha yüksek olması durumunda kalan tutar farklı bir bilet alımında kullanılabilir. Açık bilet tutarı yeni bilet tutarından daha düşük olması durumunda ise kalan tutar için kredi kartı ile ödeme yapılmalıdır. Metro Turizm, Nilüfer Turizm, Buzlu Turizm, Balıkesir Turizm, Bayramiç Seyahat, Alanyalılar Seyahat, Kale Seyahat ve Efetur biletlerinde açık para ile işlem yapılamaz.

Uçak Bileti:

 • Açığa alınan uçak bileti için 0850 360 32 58 numaralı Biletall Çağrı Merkezinden ya da ilgili havayolunun çağrı merkezinden işlem yaptırılabilir. Açığa alınan bilet 1 yıl içerisinde kullanılmalıdır.

İptal edilen bilet için ücret iadesi ne zaman alınır?

 • İptal edilen bilet iadelerinin hesaba yansıması bankalara göre farklılık göstermektedir. Bu süre kredi kartları için 7 iş gününü, banka kartları için 15 iş gününü bulabilmektedir. Aynı gün sonu içerisinde yapılan satış ve iptal işlemlerinde bankalar bakiyeyi belli bir süre provizyonda bekletmekte ve daha sonra işlemi provizyondan silmektedirler. Bu tarz durumlarda hesapta hem çekim işlemi hem de iade işlemi görünmeyecektir.

İNTERNETTEN ALINAN BİLETİN İADESİ MÜMKÜN MÜ?

otobus-biletiİnternetten bilet aldınız fakat seyahatiniz iptal edildi. Bu durumda biletiniz de elinizde kaldı. Bilet paranızın yanmasını istemiyorsunuz fakat internetten alınan biletin iadesi olur mu bilmiyorsunuz.

Bunun için artık canınızı sıkmanıza gerek yok çünkü internetten aldığınız biletlerin de iadesi mümkün.

Ancak bu işlem için dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Biletinizi güvenilir bir siteden almışsanız iadesi de kolay olmaktadır. Ancak bu konunun sorun olmaması için biletinizi almadan önce web sitesinin müşteri hizmetlerini arayarak biletin iadesi konusunda bilgi almanız daha doğru olacaktır.

Böylece seyahatinizin iptali söz konusu olduğunda biletinizin iadesini yapabilir ve paranızı da sorunsuz bir şekilde geri alabilirsiniz. Böylece hem mağdur olmazsınız hem de iade işlemleri yapılmadığında başlatacağınız yasal işlemler ile kafanızı yormazsınız.

İNTERNETTEN ALINAN BİLETİN İADESİ NASIL GERÇEKLEŞMEKTEDİR?

İnternetten almış olduğunuz biletin iadesini isteyeceksiniz. Fakat sürecin nasıl işlediğini bilmediğiniz için yapılan işlemlerin doğruluğunu kontrol etmekte zorlanacağınızı düşünüyorsunuz. Ancak bu süreç sanıldığı kadar zor ve karışık değil.

İnternetten bilet aldığınızda yapılan işlemin doğruluğunu bileti aldığınız firmanın şubelerini telefonla arayarak ya da şubelerine giderek kontrol ettiğinizde biletiniz firma kayıtlarında yer alıyorsa, iade işlemlerini de kolaylıkla yapabilirsiniz. İnternetten otobüs bileti aldığınız web sitelerinin otobüs firmalarıyla anlaşmaları mevcuttur. Biletin satın alındığından kaç gün sonra haklarının firmaya devredileceği bu antlaşmalarda mevcuttur.

Otobüs biletinizi iade etmek istediğinizde bileti aldığınız web sitelerinin müşteri hizmetlerini arayarak bilet iade işleminin sitede mi yoksa firmada mı yaptırılması gerektiği hakkında bilgi alınız.

Eğer bileti alalı çok zaman geçmemiş ve siteye iadesi yapılacaksa sitede bulunan iade butona iadesi gereken biletin bilgilerini giriniz ve iade işlemlerini tamamlayınız.

Bilet iade işlemleri tamamlandıktan sonra paranızda hesabınıza ya da kredi kartınıza iade olarak yatırılacaktır. Ancak biletinizi almanızın üzerinden biraz zaman geçmiş ve bilet iade işlemi firmaya devredilmişse firma şubelerine giderek iade edip paranızı geri alabilirsiniz.

Bu iade işlemlerinde dikkat etmeniz gereken temel nokta bilet aldığınız arabanın hareket saatidir. Çünkü arabanın hareket saatine 24 saat ve daha az bir süre kalmışsa eğer bilet iade işlemleri yapılmamaktadır.

Eğer süre 12 -24 saat arasında ise biletinizi firmaya götürerek altı ay süreli açık bilet talep edebilirsiniz.

Bilet iade ve açık bilet talep etme süreleri yasal olarak belirtildiği için firma ve web siteleri bu haklarınızı ihlal edemez. İhlal etmeleri halinde haklarında yasal işlem başlatabilirsiniz.

BİLET İADE İŞLEMLERİ TÜM FİRMALARDA AYNI MIDIR?

Yasal olarak belirtilen otobüs bileti iade işlemleri web sitelerinde ve firmalarda belirlenen koşullar içinde yapılmaktadır. Bileti satın aldığınızda bu koşulları da kabul etmiş olursunuz.

Bu yüzden seyahatinizde kesinlik yoksa otobüs bileti alırken internet sitesinin müşteri hizmetleri ile görüşerek detaylı bilgi almanız size iade aşamasında yardımcı olacaktır. Hemen, hemen tüm firmaların otobüs bileti iade koşulları aynıdır.

Eğer biletinizi Biletall ‘dan satın aldınız ise, tek yapmanız gereken 0850 360 32 58 numaralı call center ile iletişime geçmek olacaktır.

1 Comment

 1. BiletallBlog

  Bilet iptalinde ceza uygulaması var mı ?

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.