Kandırdım! İşte Dünyada Yapılmış En Ünlü Şakalar!

Şaka Müzesi (The Museum of Hoaxes) 1997 yılında San Diego, California’da Alex Boese tarafından, hem geçmiş hem de mevcut şakaları ve şehir efsanelerini kayıt altına almak ve üzerinde konuşmak için bir kaynak niteliğinde oluşturulmuştur. Biz de Şaka Günü’nde bu müzenin belirlediği en iyi şakaları sizlerle buluşturalım dedik!

İsviçre’de Spagetti Hasatı

BBC’de yayınlanan saygı değer bir haber şovu olan Panorama, 1 Nisan 1957’de ılıman bir kış mevsimi ve korkunç buğday biti böceğinin yok edilmesi sayesinde İsviçreli çiftçilerin bu seneki spagetti mahsulünün tadını çıkardığını duyurdu. Bu açıklama İsviçreli köylülerin dallardan spagetti toplayan görüntülerini de ekleyerek yapan haber şovu, çok sayıda izleyicinin dikkatini çekti. Hatta birçoğu spagetti ağacını nasıl yetiştireceklerini öğrenmek için BBC’ye ulaştı! Bu yayın hala yayınlanmış en popüler ve en fazla rağbet gören 1 Nisan Şakası olmaya devam ediyor!

Anında Renkli TV

İsveçli teknik uzmanları, 1962 yılında kamuoyuna, yeni bir teknoloji sayesinde izleyicilerin mevcut televizyonlarını renkli hale sokabilecek bir teknoloji yarattıklarının haberini verdi. O zamanlar İsveç’te tek bir kanal olduğu ve o kanalın siyah beyaz olduğu düşünürseniz, bu haberin yarattığı etkiyi tahmin edebilirsiniz! Bu haberi veren kişi, izleyicilerin yapması gereken tek şeyin televizyon ekranlarına naylon bir çorap çekmek olduğunu, bu şekilde ışığın kırılacağını ve görüntüyü renkli gibi görmelerine sebep olacağını açıkladı. Sonrası ise malum, insanların naylon çorap bulmaya koşması ve hüsran ile biten bir deneyim!

Biletall.com’dan En Ucuz Biletleri Bul »

Sidney Buzdağı

Bu seferki daha uzun soluklu bir şaka! Milyoner iş adamı Dick Smith, Antartika’dan Sidney’e buzdağı parçası getireceğini ve bunu buzdağını bölerek oluşturacağı buz küplerinin her birini 10 kuruşa satacağını duyurdu. Bu sebeple 1 Nisan 1978’de limanda görünen buzdağı kimseyi şaşırtmadı ancak radyo istasyonları bu haberle çalkalandı! Buzdağı limanın içine girdiğinde ise Smith’in foyası ortaya çıktı. Yağmur yağmaya başladı ve buzdağı sanılan objenin etrafındaki köpük ve tıraş kremi aktıktan sonra alttaki beyaz plastik tabaka ortaya çıktı!

Edgecumbe Dağı’nın Patlaması

1 Nisan 1974’te Sitka (Alaska) sakinleri rahatsız edici bir manzaraya uyandılar. Siyah duman bulutları, uzun süredir uykuda olan yanardağ Edgecumbe Yanardağı’ndan geliyordu. İnsanlar yanardağın tekrar aktif olduğundan ve yakında patlayabileceğinden korktular ve neler olduğunu anlamak için sokaklara döküldüler. Neyse ki bu görüntüden doğa değil bir insan sorumluydu! Sitka sakinlerinden bir şakacı, yüzlerce eski lastiği volkanın kraterine attı ve yanmasına sebep oldu. Dolayısıyla şehir sakinlerini yanardağın hayata döndüğüne inandırmaya çalıştı. Büyük çaplı bir şaka olduğu doğru, ama iyi bir şaka mı tartışılır.

San Serriffe Ülkesi

1 Nisan 1977’de The Guardian gazetesi San Serriffe’e tahsis edilmiş yedi sayfalık özel bir ek yayınladı. Bu ekte Hint Okyanusu’nda bulunan ve birkaç adadan oluşan küçük bir ülke olan San Serriffe’ten, bu gizemli ulusun coğrafyasından ve kültüründen bahsetti. Gazeteyi tüm gün arayan okuyucular, bu gizemli tatil yeri hakkında daha fazla bilgi istedi! Böyle bir yer olmadığı öğrenilince bu tatil planları maalesef çöpe gitti.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.