Rusya Vize İstiyor Mu? Rusya’ya Gitmek İçin Gerekli Evraklar

Rusya ile ilgili ülkemizin ilişkileri çoğu zaman pozitif olarak hareket ediyor. Lakin son dönemlerde yaşanan diploması krizlerinden dolayı, vize uygulaması askıya alındı ve Rusya ile ilgili seyahatlerde vize isteniyor (biz bu makaleyi hazırlar iken durum bu şekilde idi). Diyelim ki, Rusya’ya turist olarak gitmeye karar verdiniz, nelere ihtiyacınız var? Rusya’ya turist olarak gitmek için geçerli bir pasaporta, gidiş-dönüş uçak biletine, kalacağınız süre boyunca adresinizi belli edecek hotel rezervasyonuna ve kaldığınız sürede masraflarınızı karşılayacak kadar paraya ihtiyacınız var. Uçak bileti, Hotel Rezervasyonu ve para. Bu bilgiler elbette 30 günlük süreyi aşmayan ve TURİSTİK amaçlı seyahatlerinizde geçerli. Eğer geliş amacınız farklı ise geliş amacınıza uygun vize almanız gerekiyor.

Özel amaçlı seyahatlerinizde sizi davet eden kurumun Rusya göçmenlik bakanlığından sizin adınıza davetiye çıkarması gerekiyor. Haliyle bu tarz bir çalışma ile işiniz biraz daha kolaylaşmış oluyor. Kısa bir örnek olarak çalışma vizesini verebiliriz. Örneğin etkin bir şekilde kullanabileceğiniz bir çalışma vizesi alabilmek için Rusya’da yabancı işçi çalıştırma kotası olan bir şirketin sizin adınıza başvuru yaparak çalışma izni ve davetiye çıkartması gerekiyor. Aslında teorik olarak oldukça kolay olan bu işlem, süreç bazında biraz uzun vadeli gerçekleşiyor. Bu davetiyeyi çıkarması yazıldığı kadar kolay değil elbette. Çünkü ortalama 1 ile 3 ay süresinde çalışma vizesi için gereken davetiye hazırlanıyor ve bu davetiye size gönderiliyor. Bu davetiyeyi almak için ise 2 adet fotoğrafa ve gerekli vize ücretini yatırmaya ihtiyacınız var. İkamet ettiğiniz şehrin konsolosluğundan (Rusya konsolosluğu) çalışma vizenizi alıyorsunuz. Daha sonra gittiğiniz eyalete göre değişmekte olan uygulamaları izleyerek (ki genellikle Rusya’nın Devlet hastanelerden birine gidip sağlık raporu alarak) çalışma kartınıza sahip oluyorsunuz.

rusya-ve-vize

Seyahat amacınızı belirlediniz ve vize işlemlerinizi de hallettiniz diyelim. İşte sırada diğer aşamalar. Bu aşamada çak biletinizi de aldınız diyelim (İstanbul’dan haftanın her günü Rusya’daki bir çok şehre gidebilirsiniz, çok fazla seçenek var bu konuda). Artık karşınıza diğer aşamalar çıkacaktır. Pasaport kontrolünde son dakika da sorun yaşamamak için eğer çalışma izniniz yok ise yurt dışına çıkış harcınızı yatırdığınızdan emin olun. Yanınızda çok fazla nakit para olmasına gerek yok, bankamatik kartlarınız Rusya’da da sizin yanınızda yer alabiliyor (kullanım olarak). Küçük komisyonlar ile banka kartlarınızı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Yanınızda 3000 USD değerinden fazla para bulundurmamaya dikkat edin. Rusya kanunlarına göre bu parayı girişte deklare etmeniz gerekiyor, ki bu da genelde çok fazla problem yaratıyor. Bu yüzden 3000 USD değerini geçmemeniz şart (son yaşanan diplomatik krizlerden sonra, bu değerin ne derecede olduğunu öğrenmeniz için elçiliklere ulaşabilirsiniz). Pasaport kontrolünü geçtikten sonra cebinizde kalan Türk lirasını da değiştirmek istiyor iseniz sorun değil. Çünkü havaalanındaki döviz bürosu hemen hizmetinize koşuyor. Hatta %80 ihtimal ile Ruble bile bulabiliyorsunuz. Ama normalden fazla komisyon ödeyeceğinizi unutmayın (havalimanları her konuda olduğu gibi, bu konuda da oldukça yüksek kazançlar peşinde oluyor).

rusya

Rusya’ya 1 Ocaktan Sonra Vize Kalkıyor Mu?

       Değerli takipçilerimize şunları söylemek isteriz ki, Türkiye ile Rusya Arasında yaşanan uçak krizinden dolayı Rusya, ülkeye Giriş ve Çıkışlarda sorunlar yaşanmaktadır ve buna bağlı olarak kapıda zorluklar çıkartılmaktadır. Kapıdaki sorunu sadece vizesiz seyahat edenler değil, Rusya Vizesi bulunan yolcularımız da yaşamaktadır (sınırda bekletme, geri gönderme ve buna benzer sıkıntılar gibi).

Biletall.com’dan En Ucuz Rusya Uçak Biletini Bul »

Vizesiz giden yolcular aşağıdaki detaylara dikkat etmelidir. Bu sayede kapıdan geri çevrilme durumu oldukça azalacaktır.

 1. Gidiş – dönüş uçak bileti
 2. Otel rezervasyonu
 3. En az 7 ay pasaport süresi
 4. Fuar, seminer vb. programlara katılacaksa davetiye, davet yazısı ve benzeri evrak.
 5. Migrasyon kartını doğru işaretlemek ve memura işaretlediği gibi sözlü beyan etmek.

rusya-vize-almak

Takipçilerimizin İşine Yarayacağını Düşündüğümüz Büyükelçilik Duyurusunu Sizlerle Paylaşmak İstiyoruz;

       Büyükelçilik Duyurusu (26.11.2015)

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu’na yapacakları 30 güne kadarki çalışma ve eğitim amacı taşımayan seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Bu çerçevede, Rusya Federasyonu’na vizesiz olarak gelen vatandaşlarımızın 30 gün içinde ülkeden ayrılmaları gerekmektedir.
 2. Türkiye ile Rusya arasındaki 30 güne kadar geçerli olan vize muafiyetinin çalışma, eğitim ve staj etkinlikleri için kullanılması kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle, Rusya’ya bu amaçlarla gelecek olan vatandaşlarımızın geliş amaçlarına uygun olarak vize almaları gerekmektedir.
 3. Bununla birlikte, transit seyahatleri de kapsayan vize muafiyeti 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde geçerlidir. Bu kapsamda, Rusya’ya girişlerinden itibaren vatandaşlarımız, bir defada 30 günü aşmayacak şekilde ve giriş-çıkış yapmak suretiyle 180 gün içinde azami toplam 90 gün Rusya’da kalabileceklerdir.
 4. Vatandaşlarımızın Rusya’ya gelmelerinin ardından 7 gün içinde ilgili Rus makamlarında kayıt (registratsia) yaptırmaları gerekmektedir. 7 günden kısa süreli seyahatlerde kayıt zorunluluğu bulunmamaktadır. Otelde kalacak olan vatandaşlarımız için bu işlem otel yönetimi tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak, şahısların, arkadaşlarının veya akrabalarının yanında ikamet edecek vatandaşlarımız adına kayıtların ev sahipleri tarafından yaptırılması gerekmektedir.
 5. 30 günlük yasal kalış süresini makul gerekçelerle ihlal edenlerin Rusya’dan çıkmak için çıkış vizesi almaları ve para cezası ödemeleri gerekmektedir. Çıkış vizesi işlemlerinin tamamlanması bir haftayı bulmaktadır.

Geçerli bir mazereti bulunmadan vize muafiyeti süresini ihlal edenler ve/veya bu süre zarfında gayri yasal şekilde çalışanlar çıkış vizesi verilmeden sınır dışı edilmektedirler. Bu kişilere Rusya’ya 5 yıl giriş yasağı da konulmaktadır.

rusya-ya-nasil-gidilir

Rus mevzuatı uyarınca, Rusya Federasyonu’na (RF) seyahat eden Türk vatandaşlarının, RF sınırından giriş sırasında doldurulan Göç Kart’ında belirtilen seyahat amacının “RF’ye geliş amacıyla” uyumlu olması gerekmektedir.

Bu çerçevede, RF’ye resmi ve özel amaçlarla seyahat eden tüm vatandaşlarımızın, Göç Kart’ında yer alan “seyahat amacı” bölümünü seyahat amaçlarına uygun olarak işaretlemeleri / pasaport memuruna beyan etmeleri önem taşımaktadır.

Bu tarz bilgileri takip ederek, Rusya ile ilgili seyahat planlarını yapan takipçilerimizin, işlerinin daha sağlıklı yürüyeceğini düşünüyoruz. Bu yüzden sürekli sizin için araştırmalarımıza ve yeni yazılarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Zaman kaybetmeyin ve sizin için ürettiğimiz en verimli çalışmaları birkaç tıklama ile ön plana çıkarmaya başlayın. Daha fazla zaman kaybetmeden, işlemlerinizi yapabilirsiniz. Rusya ve Türkiye arasındaki vize anlaşması, umarız kısa sürede düzene kavuşur. Şimdiden tüm misafirlerimize ve seyahat fikri olan vatandaşlarımıza iyi çalışmalar dileklerimizi iletiyoruz.

6 Comments

 1. BiletallBlog

  ben kırgız arkadaşımla çalışmaya gitmeyi düşünüyorum neler yapmam gerekiyo

 2. BiletallBlog

  Subat veya mart ayinda 3-4 gunluk turistik bir seyahat planliyorum.vize almam gerekiyor mu?ayrica otelde degil rusya vatandasi olan bir arkadasimda kalicam.ikamet bilgisiyle ilgili ozel bir islem yapmam gerekiyor mu?

 3. BiletallBlog

  benim turk pasaprtum var ve hollanda oturum cartim var gidebilirmiyim

 4. BiletallBlog

  Daha evvel rusyaya giriş çıkışım oldu. Şimdi on günlüğüne türist olarak gitmek istiyorum. Vize gereklimi

 5. BiletallBlog

  ben 10 gunlugune ozel arabamla socıye gıtmek ıstıyorum gıttıgımde otelde degıl evde kalıcam vıza gereklımı turk vatandaları ıcın

 6. BiletallBlog

  Ben tataristana 1 aylıgina kiz arkafasimin yanina gitmek istiyorum vize gereklimidir

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.