Tehlikeseverler Buraya! İşte Dünyanın En Tehlikeli 7 Dağı

Macera benim göbek adım diyenlerden misiniz? O zaman doğru blog yazısını okuyorsunuz. Sizler için dünyanın en tehlikeli 7 dağını listeledik.

Annapurna Dağı

Annapurna, 1950’deki ilk tırmanıştan bu yana 130’dan fazla kişi tarafından tırmanılmış ancak 53 kişi tırmanma girişiminde vefat etmiş. Bu yüksek ölüm oranı, dünyanın 10. en büyük dağı olan Annapurna’yı dünyanın en tehlikeli dağlarından biri yapmakta. Annapurna Dağı Nepal’in en büyük dağıdır.

K2 Dağı

Dünyanın en büyük ikinci dağı, dağcılar arasında dünyadaki en zorlu tırmanma tekniklerini gerektiren dağlardan biri olarak kabul edilmekte. Bu dağa tırmanmak için  kayaların dik kısımlarını aşmak ve beklenmedik şekilde çökmeye yatkın olan buzullarını geçmeyi gerektiği için tırmanılması en tehlikeli dağlardan biri sayılmakta.

Nanga Parbat Dağı

Teknik zorluk bakımından dünyanın en yüksek dokuzuncu zirvesi olan Nanga Parbat, K2 Dağı ile rekabet etmekte. İlk tırmanış yolu dar bir sırttan oluşuyor ve bu sırt  dünyadaki en büyük dağ sırtı olarak kabul edilmekte. Tırmanma  zorluğundan ötürü Nanga Pargat dağının bir diğer adı “İnsan Yiyen” olarak bilinmekte.

Kançencunga Dağı

Kanchenjunga Hindistan ile Nepal arasında Himalayalar’da bulunan bu dağ dünyanın üçüncü en yüksek zirvesidir. Son zamanlarda tüm dağlarda genel oranda ölüm oranlaının azaldığı görülürken burada son yıllarda, ölüm oranları% 22’ye kadar yükselmiştir. Bunun sebebi dağda gerçekleşen  çığ ve hava olaylarıdır.

Eiger Dağı

Nordwand, ya da İsviçre Alpleri’ndeki bu zirvenin kuzey yüzü, dağcılar arasında tehlikesi nedeniyle efsanevi kabul edilmekte. İlk kez 1938’de tırmanılmasına rağmen, Eiger’in kuzey yüzü teknik zorluklar ve ağır kaya düşme tehlikesi sebebiyle hala dağcılara meydan okumakta. Tehlikeli kaya düşmeleri sebebiyle dağ Cinayet Duvarı olarak da adlandırılmakta.

Biletall.com’dan En Ucuz İsviçre Uçak Biletini Bul »
 

Matterhorn Dağı

İsmini kesinlikle duyduğunuz Matternhorn Dağı en tehlikeli dağlardan bir tanesi. Çevredeki vadilerden yükselen bir kornaya benzeyen dağ, Alpler’in en yüksek ölüm oranlarından birine sahip. Bu, teknik zorluk, çığ ve kaya düşmesi sıklığı ve en yoğun tırmanma mevsimlerinde rotalarda aşırı kalabalıklaşma gibi birçok çeşitli faktörden kaynaklanmakta.

Vinson Dağı

Antarktika’daki en yüksek dağ olan Vinson, yüksekliği, teknik zorluğu veya ölüm oranı nedeniyle tehlikeli sayılmıyor. Onun yerine bu dağı tehlikeli yapan, dağın aşırı soğuk ve tahmin edilemez hava koşulları. Bir anda soluk kesen soğukla karşılaşma riski  Vinson’u tehlikeli dağlar listesine koyuyor.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.