Uçağa binerken yanıma ne almalıyım?

Uçak yolculuğu, genellikle ilk defa tercih edenler için özel bir yere sahiptir. Hatta ilk defa değil, pek çok defa tercih eden için önemlidir. Klasik bir taşıttan farklıdır çünkü gök yüzünün gizemine sahiptir. Heyecan yaratır. Bu yüzden uçağa binerken yanımıza almamız gereken şeyler hakkında farklı düşüncelere sahip olabiliriz. Birkaç kez binen yolcularımız bu konuda detaylı bilgiye ulaşmış olsa da, ilk defa uçak yolculuğu yapacak arkadaşlarımız için tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. İsterseniz olaya şöyle bir giriş yapalım.

ucak-bilet-etiketiEğer daha öne uçak ile seyahat etmemişseniz (ki en güzel duyguyu yaşayanlardan olduğunuzu söylemek istiyoruz), bilet alımından uçağa binmeye, hatta uçaktan inişten sonrası için bile aklınızda soru işaretleri olabilir (bu soru işaretleri gayet normaldir). Bu yazımızı genellikle ilk defa uçağa binme tecrübesi yaşayacak olan arkadaşlarımız için hazırladık ve bilgilendirmek adına kafalarındaki soru işaretlerini cevaplamak için ortaya bir sunum çıkardık. Dolayısı ile bu makalemizin içerisinde, genel olarak hizmet sağlayan farklı havayollarının kuralları yer alıyor.
Her havayolu şirketi kendine has bir kural organize ettiği için, koşullar da bunlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Koşullar ve prosedürler havaalanı ve havayoluna göre değişebildiği için, seyahat öncesi güncel tabloları tekrar incelemenizde fayda gördüğümüzü belirtmek ve bildirmek istiyoruz. Lütfen bu yüzden seyahat etmeden önce önemli konuları havaalanı ve havayolu internet sitelerinden kontrol etmeyi unutmayınız (havayolu ulaşımı gibi bir konuda, her an yeni bir gelişme ve madde organize edilebilir).

Uçağa Binmek ve Heyecan Evresi

ucakta-halime-kadinlarEvet, uçağınız için biletinizi aldınız, her şeyiniz hazır, gününüzü biliyorsunuz! İşte o büyük gün geldi ve ilk defa uçağa bineceksiniz. Peki bagajınızı nasıl hazırlayacaksınız? Uçağa binerken yanıma ne almalıyım? Bu tarz soruları soruyor iseniz, en doğru yerdesiniz! Havayolu taşımacılığının kendine özgü güvenlik kuralları ve sınırlamaları bulunuyor. Bu yüzden şu soruyu sormanızda fayda var; her şeyi bavulunuza koyabilir misiniz? En iyisi evden çıkmadan önce bir kontrol etmek. Bu sayede daha güvenli bir uçuşun kapılarını aralamış olacaksınız (en azından uçağa binmeden önceki kapılarda güvenlik sorunları yaşamamanız adına). Örnek vermek gerekirse, bavulunuzu hazırlarken havayolu bagaj ağırlık kısıtlamalarını unutmayınız ve bu konuda yolculuk yapacağınız havayolu şirketinin resmi web sitesini inceleyiniz (kuraları özellikle incelemekte fayda var). Çünkü mevcut olarak sunulan sınırların üstündeki her bagaj için fazladan para ödemek zorunda kalabilirsiniz. Nasılsa bagaja sığıyor diye her eşyayı koymamanızda ve mümkün mertebe tartı imkanınız varsa tartmanızda fayda var. Ayrıca bu aşamada dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü fazla bavul miktarı genellikle çok pahalıdır ve bilet ücretinizden bile fazla olabilir. Hal böyle olunca tam uçağa binecekken bir sürprizle karşılaşmak sizi üzecektir. Havayoluyla seyahat ederken bir miktar bagajınızı uçağın kargo kısmına teslim edip bir kısmını da “kabin bagajı” olarak yanınıza alabilirsiniz. Bu sayede eşit bir dağılım yapmış olacaksınız ve daha rahat bir uçuş için gerekli önlemleri almış olacaksınız. Bu konuyla ilgili kısıtlamaları havayolunun internet sitesinden öğreniniz (güncel bilgiler bu konularda oldukça önemlidir).

Bagajlar İle İlgili Avantajlar ve Dezavantajlar

ucak-bagaj-kontrolu

Genel olarak kurallara baktığımız zaman görüyoruz ki, normal bagaj ve kabin bagajının kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunuyor ve bunlar için özel bir çizgi bulunuyor. Çok nadiren de olsa havayolu bavullarınızı kaybedebilir (bu tarz durumlarda panik yapmayın, bu rutin bir durumdur), bu durumun çözülmesi zaman alacağı için tatiliniz ya da seyahatiniz planlamadığınız gibi başlayabilir. O yüzden bazı noktalara dikkat etmeniz, bu sorun sürecini daha hafif atlatmanızı sağlayacak ve hızlı bir şeklide çözüme ulaşacaktır. Sadece kabin bagajınız varsa, uçaktan indikten sonra hiç bagaj alım kuyruklarında beklemeyip hızlıca havaalanından ayrılabilirsiniz (kabin bagajı, sırt çantası ya da elinizle bizzat uçağın içine girdiğiniz ve oturduğunuz koltuğun üstüne koyduğunuz bagajdır). Eğer uçağınız rötar yapar ya da iptal olursa bavullarınız yine sorun yaratacaktır (bu tarz durumlar için hassas olmanız, esnek olmanız ve olası güncellemeleri takip etmeniz çok önemlidir). Bavulunuza çok daha fazla eşya koyabilirken kabin bagajı imkanları çok sınırlıdır ve içine ne koyacağınıza çok dikkat etmelisiniz (bu da ekstra bir önem arz ediyor haliyle değerli arkadaşlar), sonra evinizden binlerce km uzakta lazım olan bir eşyanın eksikliğini hissedebilirsiniz (tatile gidiyorsanız ayrı, gezmeye gidiyorsanız ayrı bir valiz hazırlamakta fayda var). Uçaklarda kabin içinde eşya koyma yerleri çok sınırlıdır (şehirler arası otobüslerin koltuk üstü valizinin 2 katı büyüklüğü diyebiliriz). Uçağa bindiğinizde ve inerken o kalabalık içinde eşyanızı bir yerlerden almaya çalışırsınız (bu da mevcut kalabalığın sırada biraz fazla beklemesini ve geç inişi beraberinde getirir).

Ucuz Uçak Biletiniz Biletall.com’da »

el-bagaji-hazirlamakMümkünse uçuşa 24 saat kala havayolunu arayarak uçağınızda bir rötar ya da iptal olup olmadığını kontrol ediniz (gerçi son dönemlerde rötarlar son anda oluyor ama o da acil bir çalışma olduğu için kriz yönetimi ona da çözüm buluyor, yeter ki takipçi olun, pasif kalmayın). Bunların yanında, yine diğer bilgi alma özgürlüğümüz gibi, aynı şekilde uçuşa 3-4 saat kala da havaalanı internet sitesine bağlanıp uçuşların son durumu hakkında bilgi alabiliriz. Bu bizim için hem bir teyit işlemi, hem de rahatlama işlemi sağlayacaktır. Kaliteli bir yolculuk için önemli bir çözüm olan bu detayları kesinlikle incelemenizde fayda görüyoruz. Şimdiden değerli takipçilerimiz için konforlu ve verimli bir yolculuk diliyoruz. Genellikle kalitenin, estetik hizmetlerin ve yenilikçi çözümlerin karşımıza çıkmasını sağlayan sistemler adına, birkaç tıklama yeterli olacaktır. Online takip sistemleri sizin için büyük kolaylık yaratacaktır. Uçuş ve havayolu seyahatleri hakkında bilgi almak adına, bloğumuzu takip etmeye devam etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.