Yalnız Seyahat Etmenin Keyfi Bambaşka! Gözünüz Korkmasın, Nasıl Olur Anlatıyoruz!

Tek başına seyahat gözünüzü korkutuyor olabilir. Hiç korkmayın! Yalnız seyahat edip kendi kendinize kaldığınız zaman kendiniz hakkında bilmediğiniz bir sürü özelliği keşfedeceksiniz. Tek başına seyahatten neler beklemelisiniz anlatalım.

Güçlü yönlerinizi bilerek başlayın.

Yakın çevreniz sizi geveze biri olarak mı tanımlıyor yoksa içten içe sakin davranan ve gözlemlemeyi seven biri misiniz? Kendi özelliklerinizin farkında olun ve kendinize uygun olabilecek gezi destinasyonlarına yönelin. Kaynaşmayı seven biriyseniz turistlerin çok tercih ettiği yerleri tercih edebilirsiniz. Sakinseniz kimsenin kimseyi rahatsız etmediği sakin yerlere göz atabilirsiniz.

Hayır demeyi öğrenin.

Bazen tek başınıza seyahat ettiğinizde yerliler sizi farklı etkinliklere çekmeye çalışabilir. Yalnız kalmayın diye bir sürü teklif ile karşılaşabilirsiniz. İnsanlar iyi niyetli olsalar da onlara evet demek zorunda değilsiniz. Sonuçta yalnızsınız. İstemediğiniz hiçbir şeyi yapmayın ve hayır demeyi öğrenin.

Bol bol fotoğraf çekin.

Bir yerden bir yere giderken hiçbir aceleniz yok. İstediğiniz yerde istediğiniz kadar durabilir, hatta yarım gününüzü sadece fotoğraf çekmeye ayırabilirsiniz. Yalnız olduğunuzdan anılarınızı hatırlatacak başkaları olmayacak. Bu sebeple her anı ölümsüzleştirmek adına hiç çekinmeden bol bol fotoğraf çekin.

Biletall.com’dan En Ucu Biletleri Listele »

Güne erken başlayın.

Tek başınıza seyahat ederken gün kararınca yapacak aktivite bulmakta zorlanabilir ve yalnız hissedebilirsiniz. Bunu önlemek adına erken kalkın, yavaş bir kahvaltının tadını çıkarın ve parklara, müzelere ve diğer gündüz aktivitelerine katılın. Gününüzü yeterince doldurursanız, akşam 9’da yatağa hazır olursunuz. Dolu bir gün ile yalnız hissetmeye vaktiniz olmayacaktır.

Gideceğiniz yerin dilinde birkaç önemli kelime öğrenin.

Tatil yaparken önceden planlamadığınız problemler ile karşılaşabilirsiniz. Her türlü soruna hazır olmak ve kolayca çözüm üretebilmek adına gideceğiniz yerin dilinde birkaç önemli kelime öğrenin. İşinize yarayacaktır. Ayrıca gittiğiniz yerlerde birileri ile kaynaşmak için onların dilinde birkaç kelime bilmeniz de gerekebilir. İlk iletişimi sağladıktan sonra gerisi doğal olarak gerçekleşmekte zaten. 

Güvenliği göz ardı etmeyin.

Yalnız seyahat etmek hem güvenli hem de özgürleştirici olabilir, ancak özgürlüğün de dikkat edilmesi gereken noktaları var. Yalnız seyahat etmek bir çift veya grupta seyahat ederken olduğu kadar güvenli olmayabilir. Dünyanın bin bir türlü hali var sonuçta! Güvenlikle ilgili endişelere dikkat edin. Geceleri büyük şehirlerde dikkatli olun, yerel dolandırıcılıkların farkında olun ve değerli eşyalarınızı yakından takip edin.

Tek başına seyahatin dünyanın en kolay aktivitesi olduğunu söylemiyoruz. Kesinlikle zor olsa da, yalnız seyahat ile ilgili en zor şey bunu yapmak için ilk adımı atmak. Ondan sonra, ihtiyacınız olan tek şey biraz bilgi birikimi ve keşfetme aşkı!

Yalnız seyahat ederken otobüs, uçak veya feribot biletlerinizi Biletall.com ‘dan güvenli satın alabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın!

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.