Daha Önce Görmediğiniz Fantastik Otobüs Durakları

İnsanların birbirlerini hiç tanımasalar da hemen hemen her gün birlikte bulundukları otobüs durakları aslında birçok yaşanmışlığa ortak olmaktadır. Evden işe, okula, alışverişe giderken ve dönerken, kafamızda yüzlerce düşünce ile bu duraklarda bekleriz. Otobüs duraklarının her birinin yaratıcı ve ilginç biçimlerde dizayn edildiğini bir hayal edin. Beklerken enerjiniz artmaz mıydı, sebepsizce neşelenmez miydiniz?

Aslında kullanım amacı açısından her yerde aynı olan otobüs durakları, zaman zaman görünüş bakımından oldukça farklı olabiliyor.  Her gün, her saat birbirinden farklı konulara, sahnelere, kavgalara, hayallere ve bir yerlere yetişmeye çalışan kişilerin telaşına tanıklık eden bu duraklar bir de yaratıcı ve eğlenceli biçimde tasarlanmışsa, hayatımızdaki yerleri daha da büyümez mi? Bu yazımızda sizler için dünyadaki en ilginç ve en fantastik otobüs duraklarını araştırdık ve kaleme aldık…

Baltimore’daki Matbaa Heykel Durağı

Ülkenin sanatçıları tarafından tasarlanan ve oldukça sıra dışı bir görünüme sahip olan bu durak ahşap ve metallerden oluşmaktadır. “BUS” temalı tasarlanan bu otobüs durağında otobüs beklemek hem eğlenceli hem de keyif vericidir.  Şehrin vatandaşları için burada otobüs beklemenin hiç sıkıcı olmadığını düşünüyoruz.   Oldukça değişik bir fikir sonucu tasarlanan bu otobüs durağında çocuklar oyun bile oynamaktadırlar.

bus

Baltimore

Eindhoven Yeşil Çatılı Durağı

Hollandalı mimarların inşa ettikleri bu durağın çatı kısmı yeşillendirilmiştir.  Bu otobüs durağını diğer duraklardan ayıran en güzel özellik çiçeklerle ve yeşilliklerle donatılmasıdır. Şehrin boğucu ortamında otobüs beklemek için ayrılan sürede bu çiçek kokusundan faydalanmak isteyenler bu durağa akın etmektedir.  Kendinizi bir evin bahçesinde gibi rahat hissedebileceğiniz bu durakta olmayı istemez ki. Şehirde yaşayan insanların otobüs beklemek için bu duraklara gitme fırsatı yaratmalarını çok doğal karşılıyoruz. Çünkü doğanın getirdiği sağlık ve huzuru burada buluyorlar.

 

eindhovenEindhoven

Salvaged Okulu Durağı (Atina)

Atina’nın ünlü heykeltıraşı olan Chistopher Fenell tarafından kullanılmayan bir okul otobüsünden yapılan bu durak gören herkesin ilgisini çekiyor. Oldukça farklı bir konseptte tasarlanan bu durak, bekleyenler içerisinde en çok çocukların hoşuna gidiyor.  Sizlerin yolu bir gün bu şehre düştüğünde gezilip görülecek yerler listenizde bu ilginç otobüs durağı mutlaka bulunsun.

salvagedSalvaged

Biletall.com’dan En Ucuz Atina Uçak Biletini Bul »

Lexington Cam Şişe Durağı

Geri dönüşüme uğramış pek çok şişeden tasarlanan ve İngiltere’de öğrenci olarak bulunan Aoran Scales tarafından düşünülüp yapılan bu durak yemyeşil rengini bu toplanan şişelerden almıştır.  Özellikle gün içerisinde ve güneşli günlerde güneş ışıklarının vurduğu bu durak ışıl ışıl görüntüsüyle adeta insanı büyülüyor.  Farklı ve güzel bir fikir sonucu ortaya çıkan bu şişeli durakta her gün birçok kişi otobüs beklemektedir.

lexington

Lexington

Konagai Dev Meyve Şekilli Durağı

Japonya’da bulunan bu lezzetli durak görüntüsü itibariyle kocaman bir çilektir.  İlginç bir yapıya sahip olan bu durak adeta çocuk parkını anımsatmaktadır. Çilek şeklindeki bu durak bir yerlere yetişmeye çalışan insanların otobüs bekledikleri ve bu sırada onların yüzünü gülümseten yerdir.  Kendinizi kocaman bir çileğin içinde hissetmek istiyorsanız o zaman bu durağa bir uğramanızı tavsiye ederiz.

kongaiKongai

Güneş Enerjili Otobüs Durağı

San Francisco’da bulunan bu teknolojik durağın aydınlatması çatısına yerleştirilen cihaz sayesinde daha ekonomik bir şekilde olmaktadır.  Bu otobüs durağında teknolojinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Burada zamanın nasıl geçtiğinin farkında bile olmazsınız.  Enteresan bir fikir sonucu yapılmış olan bu durağı sadece otobüs beklemek için kullanmayan kişilerin de olabileceğini düşünmekteyiz.

 

san-franciscoSan Francisco

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.