Dünya Üzerindeki Nefes Kesen Manzaralarıyla Aktif Volkanlar

Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde birçok aktif volkan bulunmaktadır. Volkanlar insanlar tarafından ilgi çekici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca doğa turizmi açısından da oldukça önemlidir. Dünyada birçok örneği bulunmaktadır.

Vesuvius Volkanı / İtalya

Türkçe adı Vezüv yanardağıdır. İtalya’nın Napoli şehrinde bulunmaktadır. Pompei kentinin haritadan silindiği o meşhur patlamanın sorumlusu bu yanardağdır. 1280 metreden fazla bir yüksekliğe sahiptir.  Vesuvius Volkan’ının çevresinde hala daha yoğun bir nüfus bulunmaktadır.

Eyjafjallajökull / İzlanda

2010 yılında faaliyete geçmiş ve tüm dünyayı fazlasıyla heyecanlandırmıştır. Volkanın atmosfere yaydığı kül tabakası Kuzey Avrupa’daki hava trafiğini birbirine katmıştır. Volkan kraterinin genişliği neredeyse 4 kilometreyi bulmaktadır. İzlanda’da yer almaktadır.

Kilimanjaro Dağı / Tanzanya

Kilimanjaro Dağı dünyanın en büyük yanardağıdır. Neredeyse altı metreyi bulan bir yüksekliğe sahiptir. Sahip olduğu coğrafyaya rağmen karla kaplanabilmektedir. En tepesinde bulunan Kibo, uyuyan volkan konumundadır. Patlamaya hazır bir konumda beklemektedir. Yanardağ üzerindeki bazı noktalar yürüyüş yapmak için elverişlidir. Ancak pek fazla kişi tercih etmemektedir. Tanzanya’da yer almaktadır.

Etna Dağı / İtalya

Yakın tarihte birçok volkanik hareketlenme yaşanmıştır. Bu yüzden genel anlamda herkes tarafından bilinmektedir. İtalya’ya bağlı Sicilya Adası’nda bulunmaktadır. Sürekli meydana gelen irili ufaklı patlamaları sayesinde herkes tarafından bilinmesi asla son bulmamaktadır. İnsanlar hala daha kayak yapmaya, zeytin yetiştirmeye devam etmektedir. Ancak tehlike hep vardır.

Mayon Yanardağı / Filipinler

Sahip olduğu koni şekli ile ilgi çekici bir görünüşü vardır. Filipinler’e bağlı Luzon Adası’nda bulunmaktadır. Son 400 yılda 50 patlama meydana gelmiştir. Fazlasıyla tehlikelidir. 2018 yılında yaşanan bir patlama ile binlerce insanın tahliyesi sağlanmıştır. Tahliye sağlanamaması büyük bir faciaya yol açacaktır. Yüksekliği yaklaşık 2500 metredir.

Hekla Yanardağı / İzlanda

1488 metre yüksekliğe sahiptir. 2000 yılında son büyük patlaması meydana gelmiştir. Dışı buz katmanlarıyla kaplıdır. Bu özelliğiyle kendine hayran bırakmaktadır. Geçmişte ‘Cehennemin Kapısı’ ve ‘İzlanda Volkanlarının Kraliçesi’ olarak adlandırılmaktaydı. İzlanda’da yer almaktadır.

Kilauea Dağı / ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmaktadır. Hawaii Adaları’nda bulunan beş volkandan en aktif olanı Kilauea Dağı’dır. 1247 metre yüksekliğindedir. Hala daha aktiftir. 2018 yılında neredeyse iki hafta süren büyük bir patlama yaşanmıştır. Can kaybı olmamıştır ancak birçok ev harabeye dönmüştür. Yemyeşil coğrafyanın içerisinde bulunan bu dağ insanı hayrete düşürmektedir.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.