Evcil Hayvanlar İle Seyahat Etmek

Dünya genelinde artık birçok insanın bir veya birden fazla evcil hayvanı bulunuyor. Aile üyesi olarak kabul edilen evcil hayvanlar çoğu zaman biz nereye gidersek bizimle birlikte oraya geliyorlar. Yurtiçi ya da yurtdışı bir seyahat planladınız. Eğer sevimli dostunuzu da yanınızda götürmek istiyorsanız bazı konulara hakim olmanız gerekiyor. Evet, onlarla beraber yola çıkabilirsiniz. Gerekli bilgileri öğrendikten sonra onlarla seyahat etmenin hem eğlenceli hem de güvenli olduğunu göreceksiniz.

Öncelikle Veterinere Uğrayın

Evcil hayvanınız ile yurtdışına çıkacaksanız ilk olarak veterinere uğramanız gerekiyor. Evcil hayvanınız ile yurtdışına çıkacağınızı belirttikten sonra ilk olarak genel bir kontrol ve muayene yapılır. Vurulduğu aşılara bakılarak eksik aşı olup olmadığına bakılır. Eğer eksik aşısı varsa vurularak yeni değişiklikler kimliğine eklenir. Aşı karnesi tamamlanmayan evcil hayvanların yurtdışı çıkışları genelde onaylanmamaktadır. Veterinerler, yurtdışına çıkacak evcil hayvanlar için uygulanması gereken prosedürleri bilmektedirler.

Yurt Dışı Seyahatlerinde Dostunuz İçin De Kimlik Gerekiyor

Evcil hayvanların da artık kendilerine özel kimliklerinin olduğunu biliyorsunuzdur. Yurtiçi seyahatlerde çok fazla sorulmaz fakat yurtdışı seyahatlerde evcil hayvanınızın kimliği sizlerden istenecektir. Evcil hayvanınızı veteriner kontrolüne götürdüğünüzde size kimliğinin bulunup bulunmadığı sorulur. Eğer yoksa ve siz çıkartmak istiyorsanız veteriner bu işlemi oldukça hızlı bir şekilde yerine getirir. Kimlik içerisinde evcil hayvanın adı, türü, cinsi, yaşı ve vurulduğu aşılar ayrıntıları ile yer alıyor. Evcil hayvanınıza kimlik edindirmeden asla yurtdışı planı yapmayın.

Yönetmelikler Ve Kuralları Bilmek Önemli

Yurtdışı seyahatleriniz evcil hayvanınız ile yapacaksanız seyahatlerde evcil hayvan taşıma yönetmeliğine hakim olmanız gerekiyor. Örneğin; yurtiçi otobüs taşımacılığında taşıma kabininde olan evcil hayvanınızı yanınıza alabilirsiniz. Tabi bunun için evcil hayvanınızın aşıları tam olmalı ve veteriner kontrolünden geçmiş olması gerekiyor. Yurtdışı evcil hayvan yönetmeliği konusunda konsolosluklardan destek alabilir, özel istekleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Ancak genel olarak aranan şartlar belirlidir. Yurtdışına çıkacak evcil hayvanın veteriner kontrolünden geçmiş olması, aşılarının tam olması ve aşı karnesinin de yanında olması gerekiyor. Aynı zamanda taşıma evcil hayvanın rahat edebileceği bir taşıma çantası içerisinde yapılıyor olması gerekiyor.

Dostunuzun Konforu Ve Güvenliği İçin Hazırlıklar

Uzun yolculuklar için kendinizi düşündüğünüz kadar sevimli dostlarınızı da düşünmeniz gerekiyor. Tüm kontrollerini yaptırdıktan sonra onlara seyahat taşıma çantası alabilirsiniz. En yorucu seyahatlerde bile konforlu hissetmelerini sağlayan taşıma çantalarının içine baktığınızda gerekli tüm eşyalarla donatılmış olduğunu göreceksiniz. Bunun dışında evcil hayvanınızın türü ve cinsine göre ekstre güvenlik ile ilgili önlemler alabilirsiniz.

Yedek Eşyalar, Mamalar Ve İhtiyaçları İçin Çanta Hazırlayın

Evcil hayvanlar ile seyahat etme konusundaki son maddemiz ise yedek eşya, mama ve diğer ihtiyaçlardan oluşan bir çanta hazırlamanız olacaktır. Yolculuk süreleri genelde sabittir. Ancak sizin en olumsuz durumları düşünmeniz gerekmektedir. Her ne olursa olsun yedek eşyalardan ve mamalardan oluşan bir ihtiyaç çantası hazırlayın. Bu çanta hem gidiş hem de dönüş sırasında sizlere yardımcı olacaktır.

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.