İlk İnsanlı Uzay Seyahati Nasıl Yapıldı?

“Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.” sözleri ile tanınan, Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong’u herkes bilse de 12 Nisan 1961 tarihinde uzaya giden ilk insan Yuri Gagarin, o kadar tanınan bir isim değildir. Bu yazımızı, zamanının en önemli olaylarından biri olan uzayda ilk seyahate ayırdık.

 

Sovyet kozmonot Yuri Gagarin, Vostok 1 adlı uzay aracıyla dünya yörüngesinde tam 108 dakika turladığı 12 Nisan 1962 günü, uzaya giden ilk insan olmuştur. Dönüşünden sonra bir kahraman gibi karşılanan Gagarin, 1934’te Moskova’dan kilometrelerce uzak bir köyde ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1955’te ilk solo uçuşunu yaptıktan birkaç sene sonra kozmonot olmaya başvurmuştur ve 27 yaşındaki Gagarin kozmonot adayı olarak seçilen 200 Rus Hava Kuvveti askerinden birisi olmuştur.

12 Nisan 1961 tarihinde saat 9.07’de Vostok 1 fırlatıldı ve en fazla 327 kilometre yüksekliğe ulaşarak 108 dakika boyunca Dünya’nın etrafını turladı ve motorlarında bir arıza olması ihtimaline karşı 10 günlük erzak ile hazır yollanmasına rağmen sıkıntısız geri döndü. Geri dönüşünde yavaşlaması veya güvenli bir iniş yapması imkansız olan mekikten, yerden 7 kilometre yükseklikteyken kendini dışarı attı ve paraşüt ile inişini gerçekleştirdi.

Yuri Gagarin bu önemli görevinden sadece 7 yıl sonra bir eğitim uçuşu sırasında, 34 yaşında hayatını kaybetti ama arkasında insanlık tarihinin en önemli günlerinin birinin kahramanı olduğu mirasını bıraktı. Gagarin, bir kahraman olarak döndüğü bu görevi ile dünya çapında bir uzay keşif çağına ilham verdi ve insanlığa, bilinmezliğe ulaşmak için ihtiyacı olan cesareti verdi.

 

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.