Uçuş Sırasında Kulak Ağrısı Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Daha hızlı olması ve bu sayede zaman tasarrufu sağlaması nedeniyle uçak yolculuğunu tercih edenlerin sayısı her geçen gün daha da artıyor. Aynı zamanda eğer pencere kenarındaysanız eşsiz bir manzara da sunan uçak yolculuklarının maalesef bazı yolcularda bazı yan etkileri olabiliyor. Kulak ağrısı ise bunlardan biri. Peki uçuş sırasında kulak ağrısı neden olur? Nasıl önlenir? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Uçuş Sırasında Kulak Ağrısı Neden Olur?

Uçuş sırasında meydana gelen kulak ağrısı orta kulak bölümünden kaynaklanmaktadır. Orta kulak bölümü basınç farklılıklarından etkilenir. Yer yutkunulduğunda kulaklarda meydana gelen çıt sesi orta kulakta oluşan hava kabarcığının habercisidir. Bu hava doku tarafından sürekli emilir ve östaki borusu bir yandan her yutkunuşta sürekli hava sağlar ve böylece kulak zarının iki tarafındaki basınç eşitlenir. Eğer basınç farklılığı meydana gelirse kulak ağrısı görülür.

Kulak Ağrısı Nasıl Önlenir?

Yutkunma işlemi östaki borusundaki kasları harekete geçirdiği için şeker yemeyi ve sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz. Fakat bunların işe yarayacağının garantisi maalesef yok. Fakat garantisi olan bir çözüm mevcut: Kulak Tıkaçları. Bu tıkaçlar uçuş sırasında meydana gelen basınç farkının orta kulak bölümündeki etkisini minimuma indirmekte. Buraya tıklayarak uygun fiyata kulak tıkacı satın alabilir ve rahat, ağrısız bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz!

Yazı Hakkında Düşündüklerinizi Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.